تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

بهداشت روانی جامعه در گروی اقتصاد است

باید باور کنیم که رو‌ح و روان یک جامعه علاوه بر این که نیاز دارد ارتقاء معنوی پیدا کند ، نیازمند تغذیه خوب اقتصادی نیز می باشد ؛چه بسا این تغذیه به مراتب بهتر و سازنده تر خواهد بود ، چرا که وقتی روح و روان و فکر یک فرد بر اثر مشکلات اقتصادی و فقر و گرانی دچار آسیب می شود قاعدتا معنویات و روحیات و اندیشه های درونی و فرهنگ او نمی تواند به راحتی پیشرفت کند و دچار مشکل و آسیب خواهد شد . روان یک جامعه نیازمند بهداشت و درمان است ، تا بر اساس این درمان ، حرکت و رشد فکری و اندیشه های باطنی انسان ها متوقف نشود و ارزش های انسانی و فرهنگ صحیح بتواند خود را در اجتماع به نمایش گذارد.

روح بیمار هرگز نمی تواند پیام های مثبت را دریافت کند چرا که هرج و مرج های اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی در خارج از مرزهای وجودی انسان ، یعنی جامعه و جهان مادی ما که در آن زندگی می کنیم دچار بی قانونی شده است و بازتاب های منفی آن در جسم و روح فرد تأثیر گذاشته و این باعث می شود که انسان بیمار شده و دچار یأس و بحران شود و دست به کارهای نامعقول و نافرجامی بزند که به سود جامعه نخواهد بود. سیاستگذاران اقتصادی باید بدانند که  درصد بیشتر مردم زیر خط فقر  بسر می برند و در تأمین هزینه های اولیه زندگی و نیازهای معیشتشان درمانده اند و در حقیقت ترمز اقتصاد بریده شده است.

متاسفانه باید گفت که اقتصاد دان ها خوابیده اند و برخی سودجویان با ایجاد بی نظمی در اقتصاد جامعه ،کار خودشان را پیش می برند . این موضوع بایستی به طور دقیق بررسی شود و به درمان پول و اقتصاد کشور پرداخت تا روان و اعصاب جامعه ، (که  یکی از رگ های مهم حیاتی در زندگانی مردم، اقتصاد است)  به هم نخورد؛ بهداشت و سلامت روان یک جامعه تا حدود زیادی در گروی اقتصاد آن کشور است ، انسان ها بایستی در امنیت کامل اقتصادی باشند تا سرزمین و ملتشان به رشد فرهنگی و ارزش های رفتاری و معنوی و شناخت و آگاهی رسیده و این پیشرفت باعث سعادتمند شدن آن جامعه خواهد شد.

تلاش مدیران و سیاستگذاران اقتصادی باید به گونه ای باشد که وضعیت اقتصاد بیمار را ریشه یابی دقیق و فنی کرده و با دیده انصاف بررسی نموده و همت کرده تا در صدد رفع مشکلات مردم بر آیند ؛ روح یک جامعه وقتی نیرو می گیرد و چهره شادابی به خود خواهد داشت که افرادآن با آسودگی خاطر به دور از تشویش و نگرانی در تأمین نیازهای خود بر آیند.وقتی روند رو به رشد و نامنظم قیمت ها  کنترل نشود قدرت خرید مردم کاهش یافته و بازار با ورشکستگی و تعطیلی مواجه شده و بیکاری افزایش یافته و پیامد های ناگواری را مشاهده خواهیم کرد.

بیاییم ترازوی انصاف را تا حدودی به برابری رسانده و همه آحاد ،گروه ها، اندیشمندان و مسئولان و دلسوزان جامعه همت کنند تا شرایط بهتر  شود و مخصوصا در این دوران بیماری کووید ۱۹ (کرونا) ضعیفان را در یابیم و بیندیشیم به این که، زندگی زیبا می شود در صورتی که هم نوع ما در مشکلات خود فرو نرود . نبض اقتصاد را بایستی افرادی به دست گرفته و کنترل کنند که کارشناس این امر بوده و صادقانه و با خلوص نیت به انجام امور بپردازند ، لذا وقتی وضعیت معیشت مردم بهبود پیدا کند ، کسب و‌کارها رونق می گیرد ، بیکاری تا حدود زیادی کاهش یافته ، شرایط ازدواج برای جوانان فراهم می شود و زندگی بسیاری از لحاظ مادی تأمین خواهد شد که این نیز در رشد فرهنگ اجتماعی مردم و جامعه بی تأثیر نخواهد بود و افراد، زندگی بهتری را تجربه خواهند کرد . ریشه درخت اقتصاد کشور را بایستی ابتدا تقویت و آبیاری نموده و سپس به تمام اقشار جامعه به برابری پیوند زده ، تا همه بتوانند از این منبع حیات به مساوات بهره برده و معیشت خود را تأمین کنند.

یادداشت: « شهراد شاهرخی طهرانی »

مطالب مشابه