تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

تشدید خروج سرمایه از ایران

حال عمومی ایران خوب نیست. این بدحالی عمومی سرزمین و مردم ایران به این معناست که باید منتظر باشیم هر روز درد از جایی از روح و روان آن برخیزد و آزار دهد. حال عمومی ایران خوب نیست که نخبگان ایرانی و کسانی که دارای تخصص هستند و یا شجاعت بیرون زدن دارند سرزمین مادری را رها کرده و به دیگر کشورها می‌روند ؛ روزی دانشجویان نخبه دانشگاه‌های برجسته کشور، روزی متخصصان صنعت نفت، روزی خلبانان زبده، روزی استادان دانشگاه‌ها، روزی پزشکان و پرستاران و روزی دیگر گروهی دیگر. برخی می‌گویند این رخداد را باید به فال‌نیک گرفت و از اینکه ایرانیان از آن سوی مرزها به ایران سرمایه بفرستند باید خرسند بود. شوربختانه چنین نیست و ایرانیانی که می‌روند برنمی‌گردند و بسیاری از آنها در کشور دوم مقیم می‌شوند و درآمد و پس‌اندازشان را در همان سرزمین نگه می‌دارند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از جهان صنعت، پس از روند ادامه‌دار خروج نخبگان و متخصصان اما حالا نوبت به خروج سرمایه از کشور رسیده و این یکی شاید تهدیدآمیز‌تر باشد. روند کاهنده سرمایه‌گذاری در ایران در ۱۰ سال سپری‌شده به رکود اشتغالزایی مناسب در ایران منجر شده و به رشدهای منفی اقتصادی دامن زده است. دلایل رسیدن به بدحالی عمومی ایران ارجمند از سوی گروهی به ناکارآمدی دولت فعلی برمی‌گردد و البته این یک رفتار و دیدگاه دور از واقعیت است.

نهاد دولت در ایران بخشی از قدرت را در اختیار دارد و بخش اصلی آن در اختیار نهادهای دیگر است. علاوه بر این در هشت سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ که دولت و مجلس در اختیار یک جناح بود و درآمد رویایی نفت را نیز داشتیم مگر همین بساط نبود. گروه دیگری تحریم اقتصادی ایران را عامل اصلی تضعیف کسب‌وکار ایرانیان معرفی می‌کند و به نظر می‌رسد این گزاره را باید جدی گرفت. به هر حال باید اعتراف کرد مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم داده‌اند و ایران را بدحال کرده‌اند.

بدحالی وقتی به خروج سرمایه برسد و ببینیم که ایرانیان پس‌انداز خود را به کشورهایی مثل ترکیه، گرجستان و ارمنستان می‌برند بیشتر اندوهگین می‌شویم و ناراحت‌کننده‌تر این است که خروج سرمایه منجر به منفی شدن موجودی سرمایه در ایران برای نخستین‌بار شده است، یعنی سرمایه‌گذاری نسبت به استهلاک منفی بود که یکی از عوامل مهم آن خروج سرمایه است.

در سال ۲۰۲۰ آمارهای معتبری که گرفته‌ایم نشان می‌دهد ایرانی‌ها هفت هزار و ۱۸۹ واحد مسکونی را در ترکیه خریداری کرده‌اند. همچنین در سه ‌ماهه اول ۲۰۲۱ هم ۱۶۰۰ واحد مسکونی در این کشور خریداری کرده‌اند.

علاوه بر این آمارهای مستند از ترکیه، گزارش‌های دیگری هم از گرجستان، ارمنستان، تاجیکستان و… داریم که نشان می‌دهد سرمایه‌های ایرانی‌ها برای خرید به این کشورها رفته است. این موضوع بسیار مهم است و باید به این سوال پاسخ داده شود که چرا افراد سرمایه‌هایشان را به بیرون کشور منتقل می‌کنند؟

مطالب مشابه