تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

رانت و فساد باعث کاهش سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد عمومی می شود

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: ‌یکی از مشکلات اساسی که فساد به وجود می‌آورد این است که سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد عمومی به شدت کاهش پیدا می‌کند که این امر به سبب رانت و فساد و تجمل‌گرایی است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، در پنجمین همایش مبارزه با فساد، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به گستردگی فساد در کشور و آثار اجتماعی آن گفت:‌ بالاتر از مشکلات اقتصادی و فرهنگی که امروز داریم آنچه که امروز جامعه ما را تهدید می‌کند سقوط اخلاق است. مسائل اقتصادی آنقدر برای ما مشکل‌آفرین نخواهد بود چه بسا که سقوط اخلاق مشکل‌ساز خواهد بود.

متاسفانه روند حرکتی که امروز شاهد آن هستیم یک سیر نزولی را در این حوزه نشان می‌‌دهد. به طوری که داریم به وضع خطرناکی می‌رسیم. ما همان‌هایی هستیم که رفتار حاکم بر بازار برای خیلی از جوامع تحسین برانگیز بود، ما در کسب و کار انسان می‌ساختیم و به جامعه تحویل می‌دادیم اما اکنون به مرحه‌ای رسیدیم که قبح فساد ریخته است.

وی با اشاره به اینکه فساد یک تا ۸ درصد بر روی رشد اقتصادی اثر منفی می‌گذارد گفت: ‌یکی از مشکلات اساسی که فساد به وجود می‌آورد این است که سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد عمومی به شدت کاهش پیدا می‌کند که این امر به سبب رانت و فساد و تجمل‌گرایی است. شرایطی که فقر احساسی به جامعه تزریق می‌کند بسیار بدتر از فقر واقعی است. ما اگر زمینه فساد را از بین نبریم هر چقدر با آن مبارزه کنیم دوباره تولید می‌شود و مستضعفانه به این امر تا به امروز توجه نشده است.

وی در پایان تصریح کرد: فقط یک درصد مردم هستند که تحت هیچ شرایطی امکان ندارد فساد کنند و فقط یک درصد از مردم هستند که تحت هر شرایطی فساد خواهند کرد. پس ۹۸ درصد جامعه آماده حرکت به سمت فساد و یا مخالفت آن هستند و این نشان می‌دهد که چقدر بستر مهم است.

منبع ایلنا
مطالب مشابه