تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

سال آینده سهم ایران از بازار منطقه باز هم کاهش خواهد یافت

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران معتقد است سال آینده سهم ایران از بازار منطقه باز هم کاهش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، فاطمه مقیمی درباره عبور از تحریم‌ها و شرایط فعلی اقتصاد کشور گفت: در شرایط موجود اتفاقات خوبی می‌توانست رخ بدهد. تحریم‌ها علاوه بر وجود آوردن مشکلات اقتصادی باعث بروز مشکلاتی در حوزه معیشت مردم شده است.

وی ادامه داد: بنابر آمارهای ارایه شده از سوی وزارت‌صمت؛ در بحث محصولاتی مانند سیگار و پالم افزایش تولید داشتیم و در برخی محصولات که می‌توانستیم با استفاده از شرایط موجود تولید خود را افزایش دهیم مانند خودرو و کامیون‌ها کاهش تولید داشتیم. در حوزه محصولات پتروشیمی نیز سال‌گذشته ۲۲ میلیون تن صادرات داشتیم که از محل آن ۱۲ میلیارد ارز وارد کشور شده است. عمده بازارهای ما از آسیای‌شرقی و اروپا بوده است.

رییس کانون زنان بازرگان ایران ادامه داد: در بخش گردشگری نیز تحریم‌ها باعث کاهش ورود توریسم به کشور شد و تحریم دارو و مشکلات آن نیز باعث شده در بخش توریسم درمانی که بیش از این وضعیت خوبی داشتیم شاهد کاهش باشیم. سال گذشته ۴ میلیون و پانصد هزار توریسم وارد کشور شدند که بیشترین آن متعلق به کشور عراق با یک‌ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده و پس از آن آذربایجان، کویت، چین و هند قرار دارد.

وی درباره اظهارات وزیر امور خارجه مبنی بر تشکیل یک سازوکار مستقل مالی گفت: پیشنهاد اخیر آقای ظریف مبنی بر ایجاد یک شبکه مالی با حضور هشت کشور عضو اکو یکی از یکی از پیشنهادهایی است که ما به آن نیاز شدیدی داریم و از سال‌ها قبل بحث آن مطرح بوده که متاسفانه تا امروز هنوز اجرایی نشده است. برای اجرای این سازوکار ما نیاز به تغییر برخی قوانین داریم.

مقیمی در پایان تصریح کرد: سال ۲۰۱۹ دو کشور ایران و لیبی کمترین میزان توسعه را در صنعت نفت داشته‌اند و پیش‌بینی می‌شود سهم ایران از بازار منطقه سال آینده نیز کمتر شود.

منبع ایلنا
مطالب مشابه