عامل مهم ناهنجاری ها در جامعه، نابسامانی اقتصادی ست

0

بر این اساس آیا می دانید چه بر سر اقشار فرو دست جامعه خواهد آمد؟ و چه آنارشی و به هم ریختگی ای در جامعه به وجود می آید؟ که البته تا الان هم این هرج و مرج ایجاد شده است و خشونت در اجتماع غوغا می کند و باعث شده که مردم به جان هم بیفتند و یا دست به خشونت و آشوب بزنند.
اگر جلوی برخی ریخت و پاش ها و سودجویی ها گرفته نشود شرایط جامعه به سمتی پیش می رود که ممکن است از کنترل خارج شود و دیگر نتوان این وضعیت را سامان بخشید. وقتی نبض حیات اقتصادی ضعیف می شود به مراتب زندگی مردم مخصوصا قشر متوسط و فرو دست جامعه را هم تحت تأثیر قرار می دهد و بنیان های اجتماع و خانواده را نشانه می گیرد و این سبب افزایش آنارشی و نیز افزایش خشونت در خانواده و سپس در جامعه و گروهای اجتماعی خواهد شد.

در حقیقت بایستی ابتدا دست سودجویان را از چرخه اقتصادی قطع کرد و سپس به کمک جامعه شناسان آگاه و اقتصاد دانان دلسوز به جراحی غده سرطانی که در عمق ریشه اقتصاد کشور است بپردازند و سپس از ورود رانت به چرخه اقتصاد جلوگیری به عمل آورده تا قیمت ها را بتوان کنترل کرد.
بدن اقتصاد بیمار و نابسامان را بایستی به دست پزشکان حاذق و با غیرت و وطن پرست سپرد تا این بدن رو به موت را از کما خارج کرده و دوباره احیا کنند.
تبعات بروز این بیماری در اقتصاد یک کشور ارتقای نرخ تورم ، افزایش قیمت مسکن به عنوان کالایی که قابل وارد شدن نیست، کاهش حجم فعالیتهای تولیدی و به دنبال آن افزایش نرخ بیکاری است که تمامی آنها در کنار هم به تنزل نرخ رشد اقتصادی و تخریب زیر ساختهای صنعتی اقتصاد می انجامد. در واقع با توجه به پیشروی بیماری در اقتصاد ، آینده ای روشن را پیش روی خود در مملکت نخواهیم دید و همچنان شاهد فقر و تنگدستی و سرقت و زباله گردی و تکدی گری و اعتیاد و نیز خشونت های کلامی و فیزیکی میان مردم در جامعه و کشور و بروز پیامدهای ناگوار خواهیم بود.

شهراد شاهرخی طهرانی

نویسنده و تحلیلگر اجتماعی

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.