فقر اقتصادی، زمینه ساز جرایم اجتماعی

0

براستی چه چیزی سبب می شود که انسان ها در جامعه دست به هنجار شکنی بزنند و قوانین جامعه و اجتماع را به هم بزنند و از دایره قانون خارج شوند!؟ این سوالی ست که البته جواب آن را همه خوب می دانیم، اما طرح این سوال تلنگری ست بر آقایان مسئول که البته اگر بیدار شوند و فروپاشی اقتصادی را در کشور ببینند و‌ مشاهده کنند که جامعه چه طور در فقر و مصیبت و فلاکت فرو رفته است و مردم هر روز با گرانی و تورم دست و پنجه نرم می کنند و خودشان را به آب و آتش می زنند که بلکه نانی برای خوردن بر سفره بیاورند و متأسفانه در این میان می بینیم که عده ای سرگرم اختلاس های وحشتناک و غارت منابع مالی کشور و‌مردم هستند ؛ در حقیقت جامعه نیازمند حمایت مالی و همه جانبه از طرف مسئولان و مدیران اقتصادی ست تا مردم کمی از این وضعیت رهایی یافته و به زندگی نرمال خود باز گردند.

در واقع در این زمان در جامعه قشر متوسط نداریم، چرا که جامعه ما از نظر اقتصادی به دو گروه فرودست و گروه مرفه تقسیم شده است، و فشار طبقه مرفهین بی درد همچنان بر اقشار فرودست و مخصوصا طبقه کارگر فشار وارد کرده است و کمر طبقه ضعیف جامعه به واسطه حجم سنگین مشکلات و‌ تورم و گرانی کالاها به شدت خم شده است و در حال شکستن است؛ این حجم فشار سبب شده است که برخی اقشار کم در آمد و ضعیف جامعه به سمت و سوی قانون شکنی و‌جرایم پیش رفته و دست به آسیب های اجتماعی بزنند، زیرا وقتی فقر گلوی یک انسان از قشر فرودست را بگیرد آن فرد مجبور است که دست و پا بزند و خود را به هر نحوی که هست از این منجلاب نجات بدهد، بر این اساس به هر راهی که به ذهنش می رسد پناه می برد و‌ این اصلا به نفع جامعه و اجتماع نیست، و دودش نه تنها به چشم عموم مردم بلکه به چشم مرفهین بی درد جامعه که بی تفاوت به مشکلات فرودستان هستند هم می رود، و عواقب خوبی نخواهد داشت.

یکی از عوامل فقر در جامعه رشد بیکاری ست و این یعنی تولید واقعی ما رشد نکرده است و مسئوولان در زمینه کارآفرینی سرمایه گذاری نکرده اند و قشر کثیری از جامعه علاوه بر بیکاری به شغل های کاذب و نافرجام بدون پوشش بیمه ای رجوع می کنند و‌ این یعنی فاجعه در دل جامعه.
سیاستگذاری های غلط برخی مدیران اقتصادی باعث شده که تورم و بیکاری در جامعه گسترش یافته و مردم در تهیه مایحتاج اولیه زندگی خود دچار مشکل و آسیب و بحران شوند.

آسیب‌های اجتماعی هویت و ماهیت یک جامعه را مورد هدف قرار می‌دهد، فقر و نابرابری‌های اقتصادی از مهم‌ترین معضلات جامعه بشری و بدترین آسیب‌های اجتماعی و نیز زمینه ساز جرایم اجتماعی است.

آسیب‌شناسان اجتماعی تاکید دارند با بررسی هر یک از آسیب‌های اجتماعی از جمله تن‌فروشی، روسپیگری، دزدی و زورگیری، باید گفت بروز این آسیب‌ها به دلیل فقر است. با وجود فقر در جامعه افراد نیز توانایی تطبیق خود با شرایط کنونی را ندارند. این امر می‌تواند جزو ضعف کارکردهای فرهنگی کشور نیز تلقی شود.در واقع فقر مادر آسیب های اجتماعی ست که بایستی با سیاستگذاری های صحیح اقتصادی و به دور از تعارفات سیاست داخلی مدیران و بلکه صادقانه، مسئولین بنشینند و‌ چاره اندیشند تا مگر کمی حال خوش به جامعه و‌ مردم باز گردد، و سر و سامانی به اوضاع اقتصادی نابسامان کشور دهند.

شهراد شاهرخی طهرانی
کارشناس مسائل اجتماعی

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.