تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

نرخ تورم کل در ۱۲ ماهه منتهی به مرداد ۱۳۹۸ معادل ۴۲.۲ درصد بوده است

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی با استفاده از آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران به بررسی تغییرات شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مردادماه پرداخته و نوشته است: نرخ تورم کل در ۱۲ ماهه منتهی به مرداد سال ۱۳۹۸ معادل ۴۲.۲ درصد بوده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی با استفاده از آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران به بررسی تغییرات شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در مردادماه پرداخته و نوشته است: نرخ تورم کل در ۱۲ ماهه منتهی به مرداد سال ۱۳۹۸ معادل ۴۲.۲ درصد بوده است.

بر این اساس بالاترین تورم نقطه به نقطه متعلق به استان‌های ایلام با ۵۴.۸ درصد، لرستان ۵۲.۳ درصد و خراسان جنوبی ۵۰.۹ درصد بوده است. نرخ تورم استان تهران نیز ۴۰.۱ درصد محاسبه شده است.

با این حال بالاترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌های لرستان با ۲.۸ درصد، هرمزگان با ۲.۳ درصد، کرمان با ۱.۵ درصد و ایلام با ۱.۵ درصد بوده است. نرخ تورم ماهانه برای استان نیز ۱.۱ درصد عنوان شده است.

این گزارش می افزاید بالاترین تورم ۱۲ ماهه برای استان‌های کردستان با ۵۰.۸ درصد، ایلام ۵۰.۷ درصد و چهارمحل و بختیاری با ۵۰.۲ درصد بوده و تورم ۱۲ ماهه استان تهران نیز ۴۲.۵ درصد محاسبه شده است.

با این حال و براساس این گزارش پایین ترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بین استان‌ها مربوط به استان‌های فارس با ۳۴.۶ درصد، قم با ۳۵.۷ درصد و همدان با ۳۸.۲ درصد بوده است. کمترین تورم ماهانه نیز متعلق به ۵ استان آذربایجان غربی با منفی منفی ۰.۴ درصد، کردستان با منفی ۰.۴ درصد، آذربایجان شرقی با منفی ۰.۳ درصد، همدان با منفی ۰.۳ درصد و قزوین نیز با همین رقم بوده است.

اما پایین‌ترین میزان افزایش قیمت‌های سالانه نیز به ترتیب برای استان‌های قم با ۳۵.۷ درصد، هرمزگان با ۳۶.۸ درصد و کرمان با ۳۶.۹ درصد بوده است.

منبع ایلنا
مطالب مشابه