تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

احتمال تنش در روابط انگلیس و چین بر سر هوآوی

دولت انگلیس اعلام کرده شرکت‌های مخابراتی باید تا پایان ۲۰۲۷ میلادی تمام تجهیزات مخابراتی هوآوی را از زیربنای شبکه ۵G این کشور حذف کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس دستور داد تا پایان ۲۰۲۷ میلادی تمام تجهیزات هوآوی از زیربنای شبکه ۵G این کشور حذف شود.

این در حالی است که اقدام جانسون علیه بزرگ‌ترین تولیدکننده تجهیزات مخابراتی جهان احتمالا به تنش با چین منجر می‌شود. همزمان با آماده شدن انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا، نگرانی‌ها درباره امنیت تجهیزات هوآوی و فشار از سوی آمریکا، جانسون را مجبور کرد بین همکاری با چین و آمریکا، یکی از آنها را انتخاب کند.

درحالی که انگلیس به شدت از سوی دولت دونالد ترامپ برای قطع همکاری با هوآوی تحت فشار بود، دولت چین نیز به انگلیس هشدار داده بود که در صورت طرفداری از آمریکا، وضعیت میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در این کشور به خطر خواهد افتاد.

دولت انگلیس در ژانویه ۲۰۲۰ میلادی به هوآوی اجازه داد تا ۳۵ درصد در توسعه شبکه ۵G این کشور همکاری کند.

البته همکاری هوآوی محدود به فعالیت‌های هسته‌ای بود. اما اکنون نخست‌وزیر انگلیس شرکت‌های مخابراتی را از خرید تجهیزات هوآوی پس از پایان سال‌جاری منع کرده و به آنان ۷ سال فرصت داد تا تجهیزات فعلی را نیز حذف کنند.

منبع مهر
مطالب مشابه