ارزش بازار «اپل» از سه‌تریلیون دلار عبور کرد

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، آمار «رفینیتیو» نشان داد که ارزش سهام ارزشمندترین شرکت جهان، ۳/۲ درصد افزایش یافت و به ۹۷/۱۹۳ دلار رسید و ارزش بازار این شرکت را به ۰۵/۳ تریلیون دلار رساند. این چهارمین رکورد قیمت بالایی بود که سهام اپل بسته شد. ارزش بازار اپل سوم ژانویه سال ۲۰۲۲ برای مدت کوتاهی به بالای مرز سه‌تریلیون دلار صعود کرده بود، اما معاملات را پایین این مرز به پایان برده بود.

پس از گزارش وزارت بازرگانی آمریکا که نشان داد شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی، در ماه می، کمتر از آوریل رشد کرد و پیشرفت فدرال‌رزرو در مبارزه با تورم را بارز کرد، ارزش سهام شرکت‌های بزرگی نظیر «اپل»، «انویدیا» و «تسلا»، رشد چشمگیری پیدا کرد. اما با بالا رفتن انتظارات برای پایان سیکل افزایش نرخ‌های بهره توسط فدرال‌‌رزرو و خوش‌بینی نسبت به پتانسیل هوش مصنوعی، ارزش سهام اپل از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون، ۴۹ درصد صعود کرده است. نقطه عطف اخیر اپل در رسیدن به ارزش بازار سه تریلیون دلاری، پس از رونمایی هدست واقعیت افزودن گران‌قیمتی روی می‌دهد که پرریسک‌ترین حرکت اپل از زمان معرفی آیفون در بیش از یک دهه قبل است. سهام این شرکت از آن زمان حدود هفت درصد صعود کرده در حالی که شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰، تنها چهار درصد افزایش داشته است.

چهار شرکت آمریکایی که ارزش بازار بیش از یک تریلیون دلار دارند شامل «آلفابت»، «آمازون»، «انویدیا» و «مایکروسافت» هستند که با ارزش بازار ۵/۲ تریلیون دلار، اپل را دنبال می‌کنند. براساس گزارش رویترز، ارزش سهام تسلا و متا پلتفرمز امسال بیش از دو برابر شده‌، در حالی که ارزش سهام انویدیا ۱۹۰ درصد رشد کرده و این شرکت تراشه‌سازی را به کلوب شرکت‌های تریلیون دلاری وارد کرده است.

منبع جهان صنعت

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.