«اپل» آماده فعال‌سازی ارتباط ماهواره‌ای در«آیفون ۱۴»

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از جهان صنعت، بخش اعظم این بودجه در اختیار «گلوبال‌استار» قرار خواهد گرفت. این شرکت که مقر اصلی‌اش در ایالت لوئیزیانا واقع شده، مالک ماهواره‌هایی است که سیستم ارتباطی اپل به آنها اتکا می‌کند.

اپل فعلا هیچ سهامی در گلوبال‌استار ندارد، اما متعهد شده است که به این شرکت برای تجهیزات و عملیات‌های سرویس ماهواره‌ای کمک مالی کند. بودجه اپل روی بهبود ماهواره‌ها و تجهیز ایستگاه‌های زمینی به نوعی آنتن جدید تمرکز دارد که اپل آن را به‌صورت اختصاصی طراحی کرده است.

اپل هنگام رونمایی گوشی‌های سری «آیفون ۱۴» گفت این دستگاه‌ها قابلیتی با عنوان Emergency SOS with Satellite دارند و می‌توانند با ماهواره ارتباط برقرار کنند. اگر کاربر در خارج از پوشش شبکه‌های سنتی باشد، می‌تواند از طریق گوشی‌اش به یکی از ۲۴ ماهواره گلوبال‌استار واقع در مدار پایینی زمین متصل شود و با اورژانس تماس بگیرد.

اپل قابلیت ارتباط ماهواره‌ای را پیش از پایان ماه جاری میلادی از طریق به‌روزرسانی نرم‌افزاری در آیفون فعال می‌کند. اطلاعیه‌ای که اپل منتشر کرده است به‌وضوح نشان می‌دهد هزینه فعال‌سازی قابلیت ارتباط ماهواره‌ای چقدر زیاد است. اپل گفته که قابلیت یادشده تا دو سال رایگان است. احتمالا پس از گذر این بازه زمانی، کاربران برای دسترسی به سیستم ارتباط ماهواره‌ای به پرداخت پول مجبور خواهند شد.

سیستم Emergency SOS via Satellite کاملا خودکار نیست و به نیروی انسانی در مراکز پاسخ به تماس‌های اورژانسی نیاز دارد. اپل می‌گوید بیش از ۳۰۰ نفر از کارکنان گلوبال‌استار در تیم پشتیبانی فعالیت خواهند کرد. اپل بارها نشان داده است که تمایل دارد سرمایه‌گذاری خود در شرکت‌های آمریکایی را در مرکز توجه قرار دهد. بیانیه جدید نمونه دیگری از این سیاست اپل است. در حالی ‌که مونتاژ نهایی اکثر دستگاه‌ها در خاک چین انجام می‌شود، اپل تمایل دارد به همه بگوید اکثر قطعات و سرویس‌ها آمریکایی هستند که در محصولاتش استفاده می‌کند.

اپل از طریق صندوق مالی ویژه‌ای، از شرکت‌های فعال در ایالات متحده حمایت مالی می‌کند. از زمان بنیان‌گذاری این صندوق مالی در سال ۲۰۱۷، اپل ۴۵۰ میلیون دلار بابت شیشه محافظ آیفون به شرکت «کورنینگ» پرداخت کرده است. اپل ۳۹۰ میلیون دلار نیز بابت تجهیزات لیزری مورد نیاز برای فیس ID به شرکت «فینیسار» و ۱۰۰ میلیون دلار به XPO Logistics و ۱۰ میلیون دلار به Copan Diagnostics پرداخت کرده است.

آنچه اپل در Emergency SOS via Satellite ارائه می‌دهد، اینترنت ماهواره‌ای نیست، بلکه سیستمی ارتباطی است که بر پایه ماهواره‌ فعالیت می‌کند. در حالتی که فرد در فضای باز باشد و بتواند به آسمان صاف دسترسی پیدا کند، ارسال پیام از طریق Emergency SOS via Satellite حدودا ۱۵ ثانیه طول می‌کشد. بسته به نوع شرایط، ممکن است این فرآیند تا چند دقیقه نیز به‌طول بینجامد. سیستم ارتباط ماهواره‌ای در ابتدا مختص ‌به ارسال پیام است و امکان برقراری تماس صوتی و ویدئویی با آن وجود ندارد.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.