اکنون چیزی به نام اینترنت نداریم

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، «کیوان جامه‌بزرگ» عضو هیات‌مدیره این سازمان در واکنش به فیلترها و محدودیت‌های اخیر در اینترنت کشور، گفت: «در حال حاضر چیزی به‌نام اینترنت نداریم. چیزی که وجود دارد یک شبکه دست و پا شکسته و ناپایدار است که مسوولان هم به صراحت گفتند هیچ حسابی روی تداوم فعالیت پلتفرم‌های بین‌المللی آن باز نکنید. نتیجه این سیاست این است که در آینده، اقتصاد دیجیتال هم نخواهیم داشت و پیرو آن سایر صنایع کشور نیز در این شکاف دیجیتالی سال‌ها عقب‌ می‌افتند.» او با تاکید بر توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات به‌عنوان یک زیرساخت ضروری برای هر کشور، اعتقاد دارد این شبکه بدون وجود اینترنت پایدار و دسترسی آزاد مردم و کسب‌و‌کارها به آن عقیم و بی‌فایده خواهد بود چه اینکه سیاست‌های تحدیدی حاکمیت، آن ‌را در نگاه شهروندان به نهادی مذموم بدل می‌کند.

این فعال صنفی با بیان اینکه در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران طرح دیدگاه‌ها، نقد و پیشنهاد سیاست‌ها و همچنین پیگیری تحقق خواسته‌های بخش خصوصی را وظیفه خود می‌داند، اظهار کرد: شبکه ملی اطلاعات یک لازم غیرکافی است که در نبود دسترسی آزاد به اینترنت و پلتفرم‌های بین‌المللی به یک امر زائد غیرکاربردی تبدیل می‌شود. توسعه آن به بهانه حرکت در مسیر استقلال یا تحقق اقتصاد دیجیتال، نیز یک فریب بزرگ و اشتباه تاریخی در کشور خواهد بود. جامه‌بزرگ باور دارد شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی، امروزه درگاه تعامل با بسیاری از منابع علمی، آموزشی، سرگرمی، خبری و… هستند؛ واقعیتی که هیچ‌گاه در یک پلتفرم بسته داخلی محقق نمی‌شود: «روزانه میلیون‌ها عنوان محتوای تخصصی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منتشر می‌شوند و متخصصان دنیا از همین طریق با یکدیگر شبکه‌سازی می‌کنند و از یکدیگر می‌آموزند.

مگر می‌شود به دانشگاه‌ها و مدارس کسب‌و‌کار، انجمن‌های تخصصی علمی، نشریات معتبر بین‌المللی، افراد شاخص و تاثیرگذار بر صنایع گفت بیایید در پلتفرم‌های داخلی ما فعالیت کنید؟ مگر می‌توان به شرکای بین‌المللی گفت در پیام‌رسان‌های ایرانی فعالیت کنید؟» وی با بیان اینکه بسیاری از ارتباطات روزانه کسب‌و‌کارها با شرکای تجاری بین‌المللی بر بستر همین شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها صورت می‌گیرد، اینها را بدیهیاتی دانست که از جانب متولیان امر فیلترینگ و صیانت‌گران انکار می‌شود.

عضو هیات‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران اعتقاد دارد اگر قدری دایره نگاه وسیع‌تر شود، فاجعه‌ای بزرگ‌تر عیان می‌شود، بیان کرد: «به‌نظر می‌رسد، از آنجا که فهم برخی از مسوولان از اقتصاد دیجیتال صرفا محدود به شرکت‌های اینترنتی و خدمات عمومی است، تصور می‌کنند با داخلی کردن آنها مردم مجبور به استفاده از آن شده و نهایتا این فضا را کنترل‌ می‌کنند. ولی واقعیت این است که اقتصاد دیجیتال فراتر از کسب‌و‌کارهای اینترنتی است و ظرفیت نقش‌آفرینی به‌عنوان پیشران توسعه سایر بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را داراست.»

وی تاکید کرد پایه‌های اصلی انقلاب صنعتی چهارم، فناوری‌های دیجیتالی همچون رایانش ابری، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است: «بدون اینها در بهترین حالت اساسا ما یک نسل از صنایع دنیا عقب ‌خواهیم ماند چون تحول در سایر صنایع نیازمند توسعه فناوری‌های پیش‌گفته است که همگی بر بستر تعاملات بین‌المللی و اقتصاد مقیاس‌پذیر فراسرزمینی رشد می‌کنند و موضوعیت می‌یابند. انقلاب چهارم صنعتی که هیچ، عقب‌ماندگی صنایع کشور و بهره‌وری پایین آن مگر جز با نفوذ این فناوری‌ها در ذات صنعت قابل جبران است؟ این یعنی با تداوم وضع موجود، نه تنها کسب سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد کشور یک رویای مرده است، بلکه اقتصاد دیجیتالی‌شده که می‌تواند تا ۳۰ درصد اقتصاد کشور را متحول کند نیز دست‌نیافتنی می‌شود.» جامه‌بزرگ معتقد است از آنجایی که بسیاری از تصمیم‌گیران نهادهای ذی‌صلاح دغدغه پایداری و رشد کسب‌و‌کارهای خصوصی و حتی دولتی را نداشته‌اند، اصولا تصوری از اهمیت این مسائل هم ندارند. این فعال حوزه فناوری با ابراز تاسف از اینکه مسوولان مورد نظر ضرورتی هم برای تعامل با بخش خصوصی و نهادهای تخصصی برای چاره‌جویی و راهکارگزینی نمی‌بینند، گفت: «ماجرا صرفا به یک گفت‌وگوی یک‌طرفه و نهایتا دریافت سیاهه‌ای از مشکلات فنی تقلیل می‌یابد و در مواجهه با این دغدغه‌ها به طیفی از ضدسیاست‌هایی نظیر لوگوتراپی (حرف‌درمانی) تا خطابه‌درمانی (رتوریک‌تراپی) پناه می‌برند.»

منبع جهان صنعت

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.