ترس نویسندگان از هوش مصنوعی

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، حالا اتحادیه نویسندگان آمریکا با تهدید مشابهی از سوی فناوری‌های جدید از جمله هوش مصنوعی روبه‌رو است و وارد اعتصاب شده تا به حقوق مدنظر خود دست یابد. البته این مساله تنها یکی از دلایل اعتصاب گسترده نویسندگان هالیوود محسوب می‌شود. اعضای اتحادیه نویسندگان آمریکا (WGA) در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۱ با نسبت ۵۵۵۳ رای مثبت به ۹۰ رای منفی طرحی موسوم به «الگوی درخواست‌های ۲۰۲۳» را تصویب کردند. از سه‌شنبه هفته گذشته، بیش از ۱۱ هزار عضو این اتحادیه برای اولین‌بار از سال ۲۰۰۷ دست از کار کشیدند تا هالیوود را به تعطیلی نسبی بکشانند.

نویسندگان «هالیوود» برای چه اعتصاب کرده‌اند؟

شاخه‌های شرقی و غربی اتحادیه نویسندگان آمریکا هر سه سال یک بار برای قراردادهای جدید خود با استودیوهای بزرگ هالیوودی مذاکره می‌کنند؛ ولی مذاکرات اخیر به تنش و شکست منجر شده است. تولیدات تلویزیونی به‌ خاطر سرمایه‌گذاری‌های چند میلیارد دلاری استودیوها در سرویس‌های استریم افزایش چشمگیری در سال‌های اخیر داشته، اما نویسندگان می‌گویند دستمزد آنها تغییر چندانی پیدا نکرده است. رهبران این اتحادیه همچنین باور دارند که سیستم فعلی معیوب بوده و بقای شغل نویسندگی در این مذاکرات در معرض تهدید قرار گرفته است.

نویسندگان آمریکایی درخواست‌های متعددی دارند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به افزایش حقوق، کسب درآمد از سود پروژه‌ها، لحاظ‌کردن پیش‌نیازهای مطلوب در استخدام نویسندگان، محدودسازی قراردادهای انحصارگرایانه و رفع نگرانی درباره هوش مصنوعی اشاره کرد. به عبارت دیگر، نویسندگان می‌خواهند دستمزد بالاتری داشته باشند. آنها می‌گویند با احتساب نرخ تورم، دستمزدشان در پنج سال اخیر ۱۴ درصد کاهش یافته است. همچنین در گذشته بخش عمده درآمد نویسندگی از سهم سود پروژه‌ها حاصل می‌شد. این اتفاق به‌خصوص با اکران فیلم‌ها و سریال‌ها در کشورهای خارجی برای نویسندگان درآمد بیشتری به‌همراه داشت، اما حالا با رواج سرویس‌های استریم دیگر پول بیشتری به دست نویسندگان نمی‌رسد.
از طرف دیگر، بسیاری از پروژه‌ها به‌خصوص از دوره همه‌گیری کرونا به‌بعد، تیم‌های کوچکی را به ‌عنوان تیم نویسندگان تشکیل می‌دهند و زمانی از آنها دعوت به همکاری می‌کنند که ساخت پروژه هنوز قطعی نشده است. در نتیجه نویسندگان می‌توانند روی پروژه‌ای کار کنند که ممکن است هرگز ساخته نشود. کار در این شرایط باعث شده است نویسندگان تضمین‌های شغلی کمتری داشته باشند و احتمالا تحت شرایط سخت‌تری مجبور به کار شوند. به ‌علاوه، امروزه سریال‌ها به ‌طور میانگین تعداد قسمت‌های کمتری دارند، اما قراردادها همچنان به‌ صورت انحصاری با نویسندگان بسته می‌شود و آنها از کار روی سایر پروژه‌ها منع می‌شوند. در نتیجه افراد به‌جای کار روی ۲۲ تا ۲۵ قسمت، روی ۸ تا ۱۰ قسمت کار می‌کنند که تولید آنها تقریبا به‌اندازه قبل زمان می‌برد، اما دستمزد کمتری را برای نویسندگان فراهم می‌کند.

هوش مصنوعی آینده نویسندگان را در ابهام قرار داده است

نویسندگان در چند وقت اخیر نگرانی فزاینده‌ای نسبت به آینده شغلی خود پیدا کرده‌اند. آنها می‌ترسند که پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی از ابزارهای هوش مصنوعی زایا مثل ChatGPT برای نوشتن فیلمنامه‌ها استفاده کنند. درواقع WGA اجازه نخواهد داد که استودیوها با کمک هوش مصنوعی از کلام خود نویسنده‌ها علیه خودشان استفاده کنند و بعد شغل آنها را از بین ببرند (چرا که این مدل‌های هوش مصنوعی با فیلمنامه‌های قبلی آموزش داده شده‌اند).
«رابرت کارگیل»، نویسنده آثاری نظیر Sinister و Doctor Strange که از اعضای WGA است، می‌گوید: «مشکل خود این ابزارها نیست، ما اعتراضی به این ابزارها نداریم؛ آنچه از استودیوها خواسته‌ایم، این است که شرکت‌ها خودشان بدون کمک نویسندگان هیچ محتوایی را با این روش تولید نکنند.» از طرف دیگر، مساله این است که استودیوهای هالیوودی بابت اصلاح و بازنویسی فیلمنامه‌ها حقوق کمتری به نویسندگان می‌پردازند. در نتیجه شرکت‌ها می‌توانند محتوای بی‌کیفیتی را با هوش مصنوعی تولید کنند و بعد زحمت اصلی ویرایش و بازنویسی را به نویسندگان بسپارند و در نهایت دستمزد کمتری به آنها بدهند.

اعتصاب نویسندگان «هالیوود» چه اثری خواهد داشت؟

احتمالا مدتی طول می‌کشد تا اثر این اعتصاب بر دنیای سینما و سریال‌های تلویزیونی مشخص شود، چون استودیوها معمولا پروژه‌های خود را از ماه‌ها قبل‌تر آماده اکران و پخش می‌کنند. اما اگر این اعتصاب ادامه‌دار شود، به‌ زودی شاهد کاهش فیلم و سریال‌های جدید خواهیم بود. پروژه‌های در دست تولید هم که به بازنویسی فیلمنامه نیاز داشته باشند، فعلاً با توقف تولید روبه‌رو می‌شوند. از سوی دیگر، برنامه‌های زنده و هفتگی مثل تاک‌شوهای آمریکایی احتمالا تا اطلاع ثانوی قسمت جدیدی نخواهند داشت. در نتیجه شبکه‌ها مجبور به پخش مجدد قسمت‌های قبلی می‌شوند.

ترس از آینده هوش مصنوعی

از سویی دیگر «جفری هینتون» که به ‌عنوان پدرخوانده هوش مصنوعی شناخته شده است و تأثیر بسزایی در پروژه هوش مصنوعی «گوگل» و روبات‌های هوش مصنوعی داشته، به‌ تازگی از «گوگل» استعفا کرده است تا بتواند درباره مخاطرات هوش مصنوعی به ‌راحتی صحبت کند. او معتقد است رقابت غول‌های بزرگ فناوری می‌تواند هوش مصنوعی را خیلی زودتر از آنچه باید از هوش انسان پیش بیندازد. به‌‌علاوه، امکان تولید محتوای گمراه‌کننده و سوءاستفاده از محتوای تولیدشده در هوش مصنوعی وجود دارد. با وجود این اما «نوام چامسکی» زبان‌شناس مطرح جهانی که هوش مصنوعی را یکی از میوه‌های درخت پژوهش‌های او می‌دانند، معتقد است هوش مصنوعی راهی طولانی تا پیشی ‌گرفتن از هوش انسانی دارد. او معتقد است، توجه بیش از حد در چند ماه گذشته به بات‌های هوش مصنوعی، دور از واقعیت این بات‌هاست. زیرا آنها اکنون به شکل متفاوتی از انسان‌ها فکر می‌کنند و محدودیت‌های زیادی دارند؛ محدودیت‌هایی که یا به‌ زیر پا گذاشتن اخلاق منجر می‌شود یا حذف خلاقیت!

منبع جهان صنعت

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.