رتبه دوم ایران در ایجاد محدودیت‌های اینترنتی در سال ۲۰۲۲

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از جهان صنعت، همچنین ضرری که محدودیت و مسدودسازی اینترنت به کشور زده قابل بیان نیست و این داستان همچنان ادامه دارد. هیچ‌کس هم به فکر پایان دادن به این وضعیت نیست.وب‌سایت «سرف‌شارک» در جدیدترین گزارشی که منتشر کرده کشور ایران را دومین کشور دنیا از لحاظ محدودیت اینترنت در سال ۲۰۲۲ شناخته است. داده‌های وب‌سایت «سرف‌شارک» نشان می‌دهد ۱۴ درصد از کل محدودیت‌های اینترنتی اعمال‌شده در سال ۲۰۲۲ به ایران اختصاص دارد و از این حیث پس از ایالت جامو و کشمیر، کشورمان در رتبه دوم قرار گرفته است. «سرف‌شارک»، شرکت فعال در حوزه امنیت، گزارشی از وضعیت محدودیت‌های اینترنتی در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است. در این گزارش به آمارها و وب‌سایت‌های مختلفی همچون نت‌بلاکس استناد شده است. البته بخش‌های معدودی از این گزارش به‌نظر نادرست می‌آیند، اما کلیات آن صحیح است. براساس این گزارش، در سال ۲۰۲۲ بیش از ۴ میلیارد نفر در دنیا، محدودیت در اینترنت را تجربه کرده‌اند. ایران نیز با یازده مورد محدودیت اینترنتی جدید در رتبه دوم جهان از نظر بیشترین تعداد این محدودیت‌ها در سال میلادی گذشته قرار گرفته است. طی سال گذشته میلادی نوعی از محدودیت‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت اینترنتی در ۳۲ کشور جهان حاکم بوده که ۱۳ کشور از سال‌های قبل‌تر این محدودیت‌ها را اعمال کرده بودند.همچنین متوسط زمان قطع یا اختلال اینترنت در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۳ ساعت گزارش شده است، شبکه‌های اجتماعی نیز به‌طور متوسط ۱۱۴ روز فیلتر را تجربه کرده‌اند؛ یعنی یک‌سوم از کل سال! بد نیست بدانید قاره آسیا بیشترین سهم را در اعمال محدودیت‌های اینترنتی داشته است. «فیس‌بوک» هم بیش از سایر شبکه‌های اجتماعی با تیغ تیز فیلترینگ و محدودیت روبه‌رو شده است. براساس داده‌های «سرف‌شارک»، از سال ۲۰۱۵ تاکنون تقریبا نیمی از جمعیت جهان به شکلی متاثر از فیلتر فیس‌بوک بوده‌اند. اینستاگرام و تیک‌تاک نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

فیلترینگ ایران بالاتر از افغانستان و روسیه

درحالی‌که به‌نظر می‌رسد همسایه شرقی ایران تمایل بیشتری به اعمال محدودیت در اینترنت داشته باشد، اما کشور ما بالاتر از افغانستان و دومین کشور در دنیا از لحاظ وضع محدودیت‌های اینترنتی در سال ۲۰۲۲ است. آن‌طور که «سرف‌شارک» گزارش کرده است، ایالت جامو و کشمیر، ایران، هند، سودان، بورکینافاسو، زیمبابوه، پاکستان، روسیه، کوبا و سیرالئون ده کشور جهان از حیث تعداد محدودیت‌های اینترنتی در سال گذشته میلادی هستند. ایران با یازده مورد محدودیت اینترنتی جدید در سال گذشته میلادی و سهم ۱/۱۴ درصدی از کل محدودیت‌ها، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. براساس این گزارش، دولت ایران در سال گذشته دو شبکه اجتماعی را فیلتر، اینترنت چهار منطقه را قطع کرده و پنج قطع سراسری اینترنت را در کارنامه داشته است.
داده‌های «سرف‌شارک» نشان می‌دهند در سال ۲۰۲۲، اینستاگرام و واتساپ در ایران بیش از ۲۴۰۰ ساعت فیلتر شده‌اند (ادامه دارد) و قطع سراسری اینترنت نیز حدود ۳۳۰ ساعت بوده است. در این گزارش با استناد به آمارهای «نت‌بلاکس»، محدودیت اسکایپ در ایران به مدت ۲۳۵۳ ساعت درج شده است که به‌نظر می‌رسد صحیح نیست. فیلتر «اسکایپ»، «لینکدین» و «اپ‌استور» کمتر از یک ماه زمان برد و اواخر مهرماه رفع فیلتر شدند.

بسیاری از افراد خانه‌نشین شده‌اند

امیر شکاری کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص محدودیت‌ها و سرعت نامناسب اینترنت به «جهان‌صنعت» گفت: از روز پنجشنبه به بهانه برگزاری کنکور اتفاقاتی در زیرساخت‌های کشور افتاد؛ اتفاقاتی که منجر به کندتر شدن سرویس‌های اینترنتی شده است. فکر می‌کنم که با این دست‌فرمان بتوانیم در سال ۲۰۲۳ رتبه اول را در اختیار داشته باشیم. او در ادامه گفت: بیشتر دوست دارم ببینم که این داستان در آینده به کجا می‌رسد؟ چون کسب‌و‌کارهای دیجیتال به شدت آسیب دیده‌اند و این ضررها ادامه‌دار است و بسیاری از افراد خانه‌‌نشین شده‌اند. همچنین ممکن است بگوییم که به جای اس‌ام‌اس از پیام‌رسان دیگری استفاده کنید، اما این پلتفرم‌ها برای کسب‌و‌کار هستند. وجود چنین طرز تفکری در حال حاضر اقتصاد دیجیتال ما را به سمت نابودی برده است، سوال این است که مسوولان چگونه می‌خواهند پلتفرم‌های داخلی را جایگزین نسخه‌های بین‌المللی کنند و چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد؟

کاربران ناراضی هستند

همچنین دکتر صدیقه ببران عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به «جهان‌صنعت» گفت: براساس گزارش جدیدی که «سرف‌شارک» منتشر کرده، کشور ما از بُعد محدودیت اینترنت در رتبه دوم قرار گرفته است. این رتبه باعث سرافکندگی کشور بزرگی مانند ایران است. همچنین با توجه به درصد جمعیت و میزان ادعاهای توسعه‌یافتگی در منطقه، متاسفانه دچار یک افت شدید در کاربرد اینترنت هستیم. از طرفی وضعیت کاربری اینترنت برای کابران در ایران متزلزل است و کاربران بسیار ناراضی هستند؛ اینترنتی که در حال حاضر کل زندگی افراد جهان را در جامعه اطلاعاتی نوین در دست گرفته است. او در ادامه گفت: هیچ بخشی از زندگی مردم اعم از حوزه صنعت، کشاورزی، بانکی و پولی، بهداشت و آموزش بدون اینترنت آزاد توسعه پیدا نمی‌کند و تمام کشورها با تمام توان در جهت افزایش استفاده و دسترسی آزاد کاربران به اطلاعات تلاش می‌کنند. در نتیجه این رتبه باعث شرمساری است.
ببران در ادامه گفت: براساس آمارهایی که «اسپیدتست» در اختیار ما می‌گذارد سرعت اینترنت نسبت به ماه گذشته ۷ پله کاهش داشته است. همچنین این سرعت نسبت به سال گذشته پیشرفت مناسبی را تجربه نکرده است. شهروندان امروز افرادی هستند که در شهرهایی که دارای تکنولوژی پیشرفته است، زندگی می‌کنند و ما در این زمینه طبق یک گزارش بین‌المللی (سرف‌شارک) حداقل ۱۰ مورد محدودیت‌ متعدد را در ایران تجربه کردیم. به نحوی که اگر به صورت خاص دو پیام‌رسان پربازدید و پرکاربرد اینستاگرام و واتساپ را مورد بررسی قرار دهیم در خواهیم یافت که مردم در حوزه‌های اقتصادی و کسب‌و‌کار از آن‌ها استفاده می‌کنند که متاسفانه این دو پلتفرم کاملا فیلتر شده و علاوه بر آن با قطعی‌های مکرر اینترنت در استان‌های متعدد مواجه هستیم.

این محدودیت‌ها زیبنده مردم شریف ایران نیست

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه بیان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به این محدودیت‌های متعدد در ایران، کشوری که وجهه ملی و بین‌المللی خاصی در تاریخ دارد و از موقعیت ژئوپلیتیک ویژه‌ای در منطقه برخوردار است؛ اینکه بعد از ایالتی که حتی کشور هم نیست قرار بگیریم و بعد از آن بیشترین میزان محدودیت را اعمال کنیم، زیبنده کشور و مردم شریف ایران نیست. او ادامه داد: همچنین در بررسی‌های متعددی که در همه‌ زمینه‌ها انجام شده، آقای زارع‌پور دائم مورد سوال قرار می‌گیرند که چرا سرعت اینترنت پایین و چرا دسترسی‌ها به این میزان کم است، تنها نسبتی که به ماجرا می‌دهند این است که کاهش سرعت را به استفاده از فیلترشکن‌ها منتسب می‌کنند. اما نکته مهم اینجاست که چه چیزی باعث می‌شود مردم از فیلترشکن استفاده کنند؟ چرا مردم باید قانون را نقض کنند؟ چرا باید برای دسترسی به اطلاعات گوناگون و ساده‌ترین جست‌وجو‌ها از فیلترشکن‌ها استفاده کنند؟ فیلترشکن‌هایی که مشکلات فراوانی را به وجود می‌آورند و حریم خصوصی افراد را مورد تعرض قرار می‌دهند. باید دسترسی به اطلاعات آزاد باشد و سعی کنیم نگرانی‌های مردم را کاهش دهیم. نباید از گزینه‌های سلبی استفاده کنیم و باید گزینه‌های ایجابی را مدنظر قرار دهیم.

اگر به همین شکل پیش برویم رتبه اول جهان را کسب ‌خواهیم کرد

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ما با پیام‌رسان‌های داخلی بسیار نامعتبر و ناکارآمد مواجه هستیم. این پیام‌رسان‌ها هم نتوانستند جایگزین مناسبی برای پیام‌رسان‌های خارجی باشند. متاسفانه این اتفاق هم تا امروز رخ نداده است. اینترنت ملی هم بسیار ناقص است. بنابراین به عنوان کشوری که در مسیر توسعه گام برداشته و باید از حقوق مردم خود دفاع کند، اولین درخواستی که تمام افراد از دولت دارند فراهم کردن دسترسی آزاد به اطلاعات است. اما متاسفانه با چنین آمار و ارقامی مواجه هستیم که اصلا شایسته کشور ما نیست و اگر به همین شکل پیش برویم رتبه اول جهان را کسب خواهیم کرد.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.