تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

فیس بوک در پی تدبیری برای مبارزه با اخبار جعلی

این شرکت اعلام کرد که این شرکت و سازمان خیریه بریتانیایی Full Fact، با شراکت یکدیگر تصمیم دارند تا با تکیه بر تاکتیک بررسی واقعیت، ریشه اخبار جعلی یا به اصطلاح فیک نیوز fake news را در دنیای مجازی انگلستان بخشکانند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، فیس‌بوک اخبار جعلی را یکی از مهم‌ترین معضلات پیش روی خود می‌داند و اخیرا فعالیت‌های زیادی برای مبارزه به این معضل دنیای اینترنتی انجام داده اما این اولین بار است که چنین برنامه‌ای در انگلستان اجرا می‌شود.

اما سرویس Full Factچطور کار می‌کند: کاربران فیس‌بوک در انگلستان قادر خواهند بود تا مطالب دروغ احتمالی را گزارش دهند. در مرحله بعد، با کمک تیم حقیقت‌یاب Full Fact، مطلب مورد نظر از جهت صحت و سُقم بررسی می‌شود و برچسب واقعیت، کذب یا ترکیبی از هر دو به روی این پُست‌ها زده می‌شود. Full Fact قرار است با بازنگری و رتبه‌دهی به اطلاعات مشکوک، داستان‌ها و مطالب غلط و دروغینی را که در موارد مختلف سیاسی یا فرهنگی منتشر می‌شود، شناسایی و معرفی کند؛ زیرا این اطلاعات دروغ، بیشترین آسیب را برای امنیت کاربران و مردم در پی دارد.

به عقیده فیس بوک، این برنامه تلاش خواهد داشت تا سرطان مخرب فضای مجازی-اشاره به اخبار جعلی- را درمان کند. مطالبی که با عنوان« اخبار کذب» یا «False News» برچسب می‌خورد، در پایین‌ترین بخش News Feed در فیس‌بوک قرار خواهد گرفت و کاربران قادر خواهند بود، ببینند که پُستی که قصد بازنشر آن را دارند، اخبار کذب هست یا نه.

فیس بوک اعلام کرده که بر شیوه‌های بازنگری Full Fact و مطالب پُست‌های گزارش شده، کنترلی ندارد و این سازمان موظف است به‌صورت منظم، گزارش‌هایی از نحوه عملکرد برنامه بازبینی خود ارائه کند.

منبع آی تی ایران
مطالب مشابه