تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

کامپیوتر کوانتومی گوگل و استخراج بیت کوین

با رونمایی کامپیوتر‌های کوانتومی گوگل این سوال پدید می‌آید که با این قدرت پردازندگی چه قدر امکان استخراج بیت کوین وجود دارد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از اقتصاد آنلاین، کمتر از ۳ میلیون بیت کوین برای استخراج باقی مانده است که انتظار می‌رود این روند حدود ۱۲۱ سال طول بکشد. با این حال برخی ادعا می‌کنند که کامپیوتر کوانتومی گوگل، سایکامور، می‌تواند این کار را در کمتر از دو ثانیه انجام دهد. اما آیا این واقعا امکان پذیر است؟

برای یافتن پاسخ باید به چند نکته توجه کنیم. اولا سامانه کوانتومی گوگل بسیار شکننده است و فعلا در شرایط آزمایشگاهی تنها یک محاسبه خاص را انجام داده و بعید به نظر می‌رسد گوگل برای ارزکاوی تجاری از آن استفاده کند. در ثانی برآورد‌های مدیوم هم چندان خالی از ایراد نیست. مبنای این محاسبه تولید بلوک بیت کوین در هر ده دقیقه است، اما در واقعیت در هر بلوک ۱۲.۵ بیت کوین استخراج می‌شود که پیچیدگی محاسبه را افزایش می‌دهد.

خبر خوب برای استخراج کنندگان

این کاملاً اشتباه است. استخراج بیت کوین با سرعت هشدار تنظیم شده به SHA-۲۵۶ محدود است. سرعتی که رایانه‌های کوانتومی می‌توانند وارد این فرآیند شوند ناشی از اجرای الگوریتم Grover (اساساً الگوریتم جستجوی کوانتومی) است. این باعث می‌شود یک سرعتی که جستجو را در ریشه مربع زمانی که یک کامپیوتر کلاسیک به آن احتیاج دارد، انجام دهد، یعنی SHA-۲۵۶ را به SHA-۱۲۸ تبدیل کند.

مطالب مشابه