گراک رونمایی شد

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از جهان صنعت، این محصول علاوه ‌بر پاسخگویی به سوالات در هر زمینه‌ای، به کاربر پیشنهاد می‌دهد که چه سوالاتی را مطرح کند. هوش مصنوعی مورد اشاره برای پاسخ‌دهی به درخواست‌ها کمی حس شوخ‌طبعی و رگه‌ای سرکش دارد‌، بنابراین اگر تمایلی به طنز ندارید پیشنهاد می‌شود از آن استفاده نکنید. طبق اعلام سایت رسمی xAI، مزیت منحصر‌به‌‌فرد و اساسی «گراک» این است که به اطلاعات لحظه‌ای پلتفرم «ایکس» (توئیتر سابق) دسترسی دارد. این ابزار همچنین به سوالات خاصی که اکثر چت‌بات‌های هوش مصنوعی آنها را رد می‌کنند، پاسخ می‌دهد. «گراک» همچنان در مرحله آزمایشی قرار دارد و بهترین کاری که می‌توان انجام داد، تمرین با این چت‌بات است. در واقع انتظار می‌رود عملکرد «گراک» با کسب تجربه بیشتر به‌مرور بهتر شود.
هدف از ساخت «گراک»
xAI می‌گوید قصد دارد ابزارهای هوش مصنوعی جدیدی بسازد که در درک و دانش به بشر کمک کنند. در ادامه هدف این شرکت از ساخت «گراک» را از زبان خودش مرور می‌کنیم:
بهبود تحقیقات و نوآوری: می‌خواهیم «گراک» برای هر کسی به ‌عنوان دستیار تحقیقاتی بسیار قدرتمند عمل کند. هوش مصنوعی ما به افراد کمک می‌کند به ‌سرعت به اطلاعات مورد نظرشان دسترسی یابند، داده‌ها را پردازش یا ایده‌های جدیدی
دریافت کنند.
جمع‌آوری بازخورد و کسب اطمینان از اینکه ابزار هوش مصنوعی حداکثر سودمندی را برای همه بشریت دارد: اعتقاد داریم طراحی ابزارهای هوش مصنوعی برای افراد با هر پیشینه‌ و دیدگاه سیاسی‌ای، مفید و مهم است. قصد داریم با رعایت قانون، توانمندی کاربران را با چنین ابزارهایی افزایش دهیم و با گراک این رویکرد را در معرض دید عموم قرار خواهیم داد. به‌طور کلی هدف نهایی xAI از ساخت «گراک» این است در درک بهتر از جهان به بشر کمک کند.
تولد «۱-Grok»
موتور اصلی «گراک»، مدل زبان بزرگ «۱-Grok» نام دارد که طی چهار ماه توسعه یافته و در این بازه زمانی چندین نسخه از آن تولید شده است. xAI ابتدا نمونه اولیه مدل زبان بزرگ خود (۰-Grok) را با ۳۳ میلیارد پارامتر آموزش داد. این مدل به قابلیت‌هایی مشابه «۲ LLaMA» نزدیک می‌شود اما منابع آموزشی آن تقریبا نصف رقیب است. پیشرفت‌های اعمال‌شده روی مدل اولیه «گراک» در ماه‌های گذشته برای بهبود قابلیت استدلال و کدنویسی به تولید «۱-Grok» ختم شد. این مدل به‌طور قابل‌توجهی قدرتمندتر است و از نظر کدنویسی در معیار HumanEval و MMLU به‌ ترتیب امتیاز ۲/۶۳ درصد و ۷۳ درصد را کسب کرد.
« ۱-Grok» به‌طور میانگین در بنچمارک «GSM8k»، «MMLU»، ر«HumanEval»و «MATH» از همه مدل‌های کنونی در کلاس محاسباتی خود از جمله «۳٫۵ -GPT» و «۱-Inflection» پیشی گرفت. فقط مدل‌هایی مثل «۴-GPT» که با حجم قابل‌‌توجهی از داده‌های آموزشی و منابع محاسباتی آموزش دیده‌اند همچنان عملکرد بهتری از «گراک» دارند و این موضوع نشان از پیشرفت سریع xAI در آموزش مدل‌های زبان بزرگ با کارایی استثنایی دارد.
از طرفی ایلان ماسک که به توئیت‌های شوخی و طعنه‌آمیز و بعضا جنجالی معروف است، نمونه‌ای از مکالمه «گراک» را با یکی از کاربران به اشتراک گذاشته که حس شوخ‌طبعی و طعنه‌آمیزی آن را به نمایش گذاشته است. این کاربر از «گراک» خواسته تا دستورالعمل‌های دقیقی در مورد نحوه ساخت ماده مخدر کوکائین را که یک ماده ممنوعه است، ارائه دهد. «گراک» نیز کنایه‌آمیز پاسخ داده و گفته که این یک فرآیند بسیار ساده و قانونی است و سپس یک دستورالعمل جعلی ارائه داده که شامل شکر، جوش‌شیرین و آب زیاد است.
«ماسک» پاسخ «گراک» را تحسین کرده و گفته است این مدل هوش مصنوعی عاشق طعنه و کنایه است.
ماسک همچنین از xAI و عملکرد «گراک» ابراز رضایت کرده و گفته است که مدل جدید «گراک» یکی از بهترین‌های این بازار است. او افزود: مدل جدید xAI از برخی جنبه‌های مهم، بهترین چیزی است که در حال حاضر وجود دارد. این گفته نشان می‌دهد که «ماسک» اعتماد و اطمینان بالایی به این مدل هوش مصنوعی و پتانسیل آن دارد. نکته جالب توجه این است که وقتی یکی از کاربران از «ChatGPT» در مورد «گراک» پرسیده، این چت‌بات پاسخ ایلان ماسک را در شبکه «ایکس» به اشتراک گذاشته که ماسک پاسخ داده است: «دقیق»
دسترسی زودهنگام به «گراک»
با این حال xAI دسترسی اولیه به «گراک» را فعلا برای تعداد محدودی از کاربران ایالات‌متحده ارائه می‌دهد تا بازخوردهای اولیه را از کارکرد هوش مصنوعی خود دریافت کند. این اقدام به شرکت مذکور کمک می‌کند قبل‌ از انتشار گسترده، ویژگی‌های مختلف را بهبود دهد و مشکلات احتمالی را برطرف کند. با این حال باید دید «گراک» در رقابت با چت‌بات‌های رقیب از جمله «ChatGPT»، «گوگل بارد» و چت‌بات «بینگ» مایکروسافت چه عملکردی از خود نشان خواهد داد.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.