تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

آمریکا در تجارت دچار سوء تفاهم است

وزیر تجارت ژاپن می گوید که آمریکا در تجارت به ویژه اهمیت شرکت های تجاری ژاپن و نقش آنها در توسعه اقتصادی آمریکا دچار سوء تفاهم جدی است.

تارنمای ژاپن تودی روز یکشنبه از قول ‘هیروشیگه سیکو’ وزارت تجارت این کشور آورده است: دولت آمریکا درک درستی از اهمیت شرکت های ژاپنی و تجارت آزاد این کشور برای رشد اقتصادی آمریکا ندارد.

به گزارش پايگاه خبري اقتصادي معاصر، وزیر تجارت، صنایع و اقتصاد ژاپن از تعرفه های ۲۵ درصدی که آمریکا برای خودروسازان ژاپنی در نظر گرفته است ابراز نگرانی کرد و نسبت به اعمال آنها هشدار داد.
وی تاکید کرد که شرکت های خودروسازی ژاپن نقش بسیار مهمی برای اقتصاد آمریکا دارند و اگر آنها تضعیف شوند قدرت سرمایه گذاری در آمریکا را از دست خواهند داد.
این مقام ژاپنی از رویارویی فزاینده چین و آمریکا در عرصه اقتصادی و تعرفه های متقابل آنها ابراز نگرانی کرد و گفت که این وضعیت روند اقتصاد دنیا را تهدید می کند.
وی گفت که بسیاری از قطعات ژاپن برای نهایی شدن به چین صادر می شود و از آنجا به آمریکا می رود و فشار تعرفه ها اکنون کاملا برای توکیو و شرکت های ژاپنی احساس می شود و نهایتا شرکت های چینی هم آسیب زیادی متحمل خواهند شد.

وزیر تجارت ژاپن تصریح کرد که ‘دونالد ترامپ‘ رییس جمهوری آمریکا فکر می کند با این اقدامات می تواند مساله کسری تجاری آن کشور را حل کند و برای همین دولت ژاپن و شینزو آبه نخست وزیر این کشور و دیگر مسئولان در حال رایزنی با آمریکا هستند تا به این کشور بگویند که ژاپن و اقتصاد آن تهدیدی برای واشنگتن نیست.

کسری تجاری آمریکا در برابر ژاپن در سال گذشته میلادی به ۶۸ میلیارد دلار و مازاد تجاری چین در برابر آمریکا هم در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۳۷۶ میلیارد دلار رسیده است.

این مقام ژاپنی اضافه کرد که آمریکا نباید دچار سوء تفاهم شود زیرا این کشور سال هاست در صنعت خودروسازی آمریکا سرمایه گذاری کرده و هزاران فرصت شغلی برای آمریکایی ها ایجاد کرده است و به همین سبب این کسری تجاری نباید باعث نگرانی واشنگتن باشد.
ژاپن اعلام کرده است که در صورت افزایش تعرفه ها هزینه صادرات هر دستگاه خودرو به آمریکا ۶ هزار دلار بیشتر خواهد شد.
انجمن خودروسازی ژاپن گزارش کرده است که شرکت های این کشور ۳ میلیون و ۸۰۰ میلیون دستگاه خودرو در آمریکا تولید می کنند که دو برابر میزان صادرات خودرو به آن کشور است.

منبع: ایرنا

مطالب مشابه