تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

آمریکا در نظر دارد ونزوئلا را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دهد

برخی منابع دولتی آمریکا می‌گویند که دولت دونالد ترامپ در نظر دارد تا ونزوئلا را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از واشنگتن پست دولت آمریکا هنوز تصمیم قطعی درباره موضوع نگرفته است.

افزودن ونزوئلا به این لیست می‌تواند موجب اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید و کاهش کمک‌های بشردوستانه آمریکا به این کشور شود.

ونزوئلا در سال‌های اخیر با مشکلات شدید اقتصادی، تورم بالا و کمبود موارد غذایی و دارو روبرو بوده است؛ به نحوی که مردم این کشور برای تهیه مواد غذایی خود به کشور همسایه خود یعنی کلمبیا می‌روند.

به گفته این منبع آگاه، مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه آمریکایی-کوبایی از ایالت فلوریدا، مذاکرات پیش‌ بردن این موضوع را بر عهده دارد. وی مدت‌هاست که خواستار موضعی سخت‌گیرانه‌تراز طرف کاخ سفید علیه دولت نیکولاس مادورو شده است.

یکی از مقامات ایالات متحده که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت که چالش اصلی کاخ سفید برای قرار دادن ونزوئلا در این لیست، اثبات و ارائه مدارکی محکم برای ربط دادن دولت مادورو به تروریسم خواهد بود.

مارک روبیو و دو سناتور جمهوری‌خواه دیگر در ماه سپتامبر سال جاری در نامه‌ای به مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا خواستار قرار دادن ونزوئلا در لیست کشورهای حامی تروریسم شدند و ادعا کردند که دولت این کشور با گروه‌های شبه نظامی مانند حزب الله لبنان و نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) در ارتباط است. با این وجد سناتورهای نویسنده این نامه برای این ادعای خود مدرکی ارائه نکردند.

ایالات متحده از سال ۲۰۱۷ تا کنون دولت نیکولاس مادورو را به تضعیف دموکراسی متهم و در چندین مرحله تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال کرده است.

مطالب مشابه