تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

اتحادیه اروپا مهلت بریتانیا برای برگزیت را تا پایان اکتبر تمدید کرد

رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند تا برای خروج روشمند بریتانیا از اتحادیه اروپا تا پایان ماه اکتبر سال جاری به این کشور فرصت دهند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، رهبران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا چهارشنبه شب طی نشست فوق‌العاده‌ای در بروکسل به تمدید مهلت خروج بریتانیا از این اتحادیه رآی مثبت دادند. این امر از آن رو مهم است که از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا در دوازدهم آوریل جلوگیری می‌کند.

دونالد توسک رئیس شورای اروپا گفت تا رسیدن این موعد هر چه پیش بیاید در دست بریتانیا است. آقای توسک همچنین گفت که بریتانیا در هر حال دوست اروپا باقی می‌ماند و خطاب به بریتانیا افزود: «لطفا این وقت را هدر ندهید.»

بر اساس توافق اولیه قرار بود برگزیت بیست و نهم مارس اجرایی شود اما ناکامی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در کسب موافقت مجلس با این توافق سبب شد این مهلت تا دوازدهم آوریل تمدید شود.

بریتانیا در این زمان می‌تواند برای انصراف از توافق قانون تصویب کند، استراتژی خود را تغییر دهد یا آنکه ماده ۵۰ را لغو کند و از اتحادیه خارج شود.

طبق توافق سران اروپا و بریتانیا در روز ۳۰ ژوئن یک ارزیابی از وضعیت تصمیم بریتانیا درباره برگزیت انجام خواهد شد.

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با تأخیر طولانی مدت انجام برگزیت مخالفت کرد و گفت مسئولیت این امر را می‌پذیرد وی تلاش کرد تا دیگر رهبران اروپا را با ارائه مهلت کوتاه‌تر برای انجام برکسیت راضی کند و افزود این «به سود همه» است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در جلسه با رهبران اروپا بارها از پاسخ دادن به پرسش‌هایی که درباره آینده مقام نخست‌وزیری‌اش شد طفره رفت.

ترزا می که پیشتر اعلام کرده بود کشورش مهلتی پس از ۳۰ ژوئن را نخواهد پذیرفت، تأکید کرد که اگر مجلس از توافق انصراف دهد بریتانیا هنوز می‌تواند روز ۲۲ مه از اتحادیه اروپا خارج شود و ناگزیر نخواهد بود انتخابات پارلمان اروپا را برگزار کند.

نخست وزیر بریتانیا که عصر پنجشنبه بناست در مجلس بریتانیا گزارش آخرین نشست خود با رهبران اروپا را ارائه کند پیش از این اعلام کرده است که ممکن است پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تمدید مهلت برگزیت را بپذیرد.

منبع یورونیوز
مطالب مشابه