تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

افت صادرات چین ادامه دارد

صادرات چین در ماه نوامبر(آبان- آذر) برای چهارمین ماه متوالی افت کرد تا نشان دهد تولیدکنندگان چینی همچنان تحت فشار تنش‌های ناشی از جنگ تجاری قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، در ماه نوامبر صادرات چین برای چهارمین ماه متوالی افت کرد تا نشان دهد تولیدکنندگان چینی همچنان تحت فشار تنش‌های ناشی از جنگ تجاری قرار دارند، اما رشد واردات در این ماه نشان داد که مشوق‌های دولتی چین توانسته است تقاضای داخلی را تقویت کند.

جنگ تجاری ۱۷ ماهه آمریکا و چین ریسک رکود اقتصاد جهان را تقویت کرده و این گمانه‌زنی را به وجود آورده است که سیاست‌گذاران چینی مشوق‌های اقتصادی خود را افزایش خواهند داد، چراکه رشد دومین اقتصاد جهان به پایین‌ترین سطح ۳۰ ساله خود رسیده است.

داده‌های اداره کالای چین نشان داد صادرات چین در ماه نوامبر نسبت به سال گذشته ۱.۱ درصد افت کرده است. این در حالی است که اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که صادرات چین در این ماه با ۱ درصد رشد روبرو شود. صادرات چین در ماه اکتبر ۰.۹ درصد افت کرده بود.

واردات چین به طور غیرمنتظره‌ای نسبت به سال گذشته رشد کرد و ۰.۳ درصد بیشتر شد. این اولین رشد ماهانه از ماه آوریل به بعد است. اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که واردات چین ۱.۸ درصد افت کند.

مازاد تجاری چین در ماه نوامبر ۳۸.۷۳ میلیارد دلار شد، در حالی که پیش‌بینی می‌شد به ۴۶.۳۰ میلیارد دلار برسد.

منبع مهر
مطالب مشابه