تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

افزایش بی سابقه نرخ تورم در روسیه

بی‌ثباتی روبل و تحریم‌های بی‌سابقه غربی به‌خاطر بحران اوکراین نرخ تورم سالیانه در روسیه را تا رکورد ۱۷.۸۳ درصد بالا برده است، یعنی بالاترین رقم از ژانویه ۲۰۰۲.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، تورم مصرف‌کننده در روسیه در ماه آوریل افزایش‌یافته و به ۱۷٫۸۳ درصد نسبت‌به سال قبل رسیده‌است. این بالاترین نرخ تورم در روسیه از ژانویه ۲۰۰۲ است. بی‌ثباتی روبل و تحریم‌های بی‌سابقه غربی و تاثیر آن بر زنجیره‌های لجستیکی باعث افزایش تورم در روسیه بوده‌است.

اطلاعات روس‌استات، اداره فدرال آمار روسیه نشان می‌دهد تورم ماهیانه در این کشور در ماه آوریل تا ۱٫۵۶ درصد پایین آمده، این رقم در ماه مارس برابر با ۷٫۶۱ درصد بود که بیشترین افزایش ماهیانه را از ژانویه ۱۹۹۹ نشان می‌داد.

تورم در روسیه به‌دنبال آغاز حمله نظامی این کشور به اوکراین در ۲۴ فوریه به‌شدت روبه‌افزایش بوده‌است.

کاهش ارزش روبل در ماه مارس تقاضا برای کالاهای مختلف از مواد غذایی گرفته تا خودرو را بالا برد، چون مردم انتظار افزایش قیمت بیشتر را داشتند. ارزش روبل از آن زمان بهبود یافته و به بالاترین رقم طی ۵ سال گذشته در برابر یورو رسیده‌است.

تورم بالا سال‌هاست نگرانی اصلی خانواده‌ها بوده‌است، چون به استانداردهای زندگی آسیب می‌رساند. به‌نظر می‌رسد رکود شدید اقتصادی در سال جاری در روسیه نرخ تورم را تشدید کند.

بانک مرکزی روسیه هدف تورم را ۴ درصد قرار داده اما انتظار دارد تورم در سال جاری میلادی به ۱۸ تا ۲۳ درصد برسد. این بانک نرخ بهره را که در اواخر فوریه تا ۲۰ درصد بالا رفته بود، تا ۱۴ درصد پایین آورده و اعلام کرده‌ فضای بیشتری برای تسهیل پولی جهت کمک به اقتصاد وجود دارد.

منبع رویترز تسنیم
مطالب مشابه