تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

تحریم‌های جدیدی آمریکا علیه روسیه وضع می کند

در واکنش به حمله با گاز اعصاب در بریتانیا

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که از اواخر ماه اوت تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه به اجرا خواهد گذاشت. این تصمیم پس از آن گرفته شد که برای واشینگتن مسجل شده که مسکو در پروندۀ حمله با گاز اعصاب به سرگئی اسکریپال و دخترش نقش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از یورو نیوز ، هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اکنون مشخص شده است که روسیه برخلاف قوانین بین‌الملل از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی کشنده علیه شهروندان خود استفاده کرده است.

قرار است تحریم‌های جدید در دو مرحله اجرایی شوند و تاثیرات بیشتری در مقایسه با تحریم‌های پیشین داشته باشند.

مرحله اول احتمالا از ۲۲ اوت آغاز خواهد شد و شامل موضوعاتی از جمله ممنوعیت صدور مجوز برای صادرات کالاهای حساس امنیتی و محصولات الکترونیک به روسیه می‌شود.

 

مرحله دوم نیز سه ماه بعد اجرا می‌شود که بنا بر اظهارات یکی از مسئولان ارشد وزارت خارجه می تواند علاوه بر محدودیت در روابط دیپلماتیک، توقف تقریبا همۀ واردات و صادرات به روسیه را نیز در بر یگیرد.

 

سرگئی اسکریپال، سرهنگ پیشین سرویس اطلاعات نظامی روسیه و جاسوس دوجانبه این کشور و یولیا، دختر ۳۳ ساله‌اش ماه مارس گذشته در حالی که در کما بودند روی نیمکتی در پارک شهر سالزبری در جنوب انگلستان پیدا شدند و تحقیقات نشان داد که درِ ورودی خانه آنها آلوده به گاز نوویچوک بوده است.

 

پلیس بریتانیا همچنین با بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته به این نتیجه رسید که چند شهروند روس در حمله به اسکریپال دست داشته‌اند.

 

در واکنش به حادثۀ حمله به اسکریپال، آمریکا و متحدان اروپایی بریتانیا همبستگی خود را با لندن اعلام و بزرگترین موج اخراج دیپلماتهای روس از زمان جنگ سرد به اینسو را آغاز کردند؛ روسیه نیز در تلافی شمار قابل توجهی از دیپلماتهای غربی را اخراج کرد.

 

اسکریپال از زمان پایان دورۀ مداوا در بیمارستان، در مکانی محرمانه به سر می‌برد و مسکو نیز بارها هرگونه دخالت در حمله به اسکریپال را رد کرده است.

مطالب مشابه