تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

تحریم جدید روسیه توسط اتحادیه اروپا

خبرگزاری دویچه وله گزارش داد که اتحادیه اروپا در مورد تحریم ۶شهروند روسیه و یک سازمان به دلیل مسمومیت الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه موافقت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، مقامات اروپایی به خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری آلمان (DPA) اعلام کردند که سفیران اتحادیه اروپا در نشست بروکسل موافقت کردند که (در مورد تحریم شهروندان روسیه) میزان مسدود شدن دارایی و ممنوعیت سفر را تعیین کنند و در باره جزئیات آن در روزهای آینده تصمیم گیری شود.

سرگئی لاوروف” وزیر امورخارجه روسیه پیش از این تهدید کرده بود که در صورت اعمال تحریم‌ها، تماس‌های دیپلماتیک با کشورهای غربی را متوقف خواهد کرد.

لاوروف روز سه شنبه در یک کنفرانس سیاست خارجی گفت: ما احتمالاً مجبوریم به طور موقت تماس با کسانی که در غرب مسئول سیاست خارجی هستند و نیازی به گفت‌وگو با احترام متقابل ندارند را متوقف کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه تهدید کرد که به هر نوع تحریم به نوع خود پاسخ خواهد داد.

ناوالنی که یکی از اصلی‌ترین منتقدان ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه است، بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد.

وی پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه‌های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

تمام ابعاد وضعیت پیرامون مسمومیت ناوالنی حاکی از استفاده کشورهای غربی بویژه آمریکا از این مساله برای اهداف خود است و مقام‌های روس نیز بارها در این مورد نارضایتی خود را اعلام کرده و خواستار همکاری آلمان برای حل این مساله و نتیجه گرفتن از تحقیقات شده‌اند.

منبع ایرنا
مطالب مشابه