تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ترکیه از کشف جدید گاز طبیعی در دریای سیاه رونمایی می کند

ترکیه به گفته کارشناسان این حوزه، ذخایر بیشتری از گاز طبیعی در دریای سیاه کشف کرده است و احتمالاً به زودی اعلام خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از بلومبرگ، کاوشگران ترک سال گذشته ۴۰۵ میلیارد متر مکعب گاز در چاه نزدیک Tuna-1 پیدا کردند که بزرگترین کشف در دریای سیاه بوده است و گفتند در آن زمان اعلام کرده بودند تولید می تواند تا سال ۲۰۲۳ آغاز شود.

هیچ ممیزی مستقلی از گاز کل و قابل بازیابی در هیچ یک از یافته های موجود در میدان موسوم به ساکاریا توسط مقامات در دسترس نبوده است. مقامات گفته اند شرکت نفتی دولتی Tpao قصد دارد سپرده های خود را توسعه دهد و نیازی به تأمین مالی خارجی نخواهد داشت.

وزارت انرژی این کشور از اظهار نظر در مورد کشف آماسرا خودداری کرد. اما رئیس جمهور رجب طیب اردوغان اوایل این هفته طی یک مصاحبه تلویزیونی به آن اشاره کرده و قول داد که “خبرهای خوبی” را در روز جمعه از سواحل دریای سیاه ارائه دهد. وی یافته های اخیر انرژی را به عنوان راه حلی برای برخی از آسیب پذیری های اقتصادی طولانی مدت ترکیه، از جمله صورتحساب واردات انرژی آن که باید به ارز خارجی پرداخت شود، ارائه داده است.

اعلامیه های قبلی در مورد ذخایر گاز دریای سیاه موجب افزایش دارایی های ترکیه ، از اوراق قرضه به سهام شد. اردوغان و دولتش در حال کاهش محبوبیت پس از افزایش بیکاری در طی محاصره های همه گیری کرونا هستند.

ترکیه در سالهای اخیر اکتشافات نفت و گاز را در سواحل خود افزایش داده است. فعالیت های آن در شرق دریای مدیترانه باعث درگیری با کشورهای عضو اتحادیه اروپا یونان و قبرس شده است.

آنکارا در حال حاضر تقریباً ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز سالانه مصرف می کند. مقامات انتظار دارند تولید داخلی ۶۰٪ تقاضای گاز کشور را افزایش دهد و تا سال ۲۰۳۰ به ۸۰ میلیارد متر مکعب در سال برسد.

همچنین پیش بینی می شود این كشورها به ترکیه اجازه واردات گاز ارزان تر و تركیب متوسط ​​صورتحساب انرژی سالانه حدود ۴۴ میلیارد دلار را بدهند.

مطالب مشابه