تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

در پی ناپدید شدن خاشقچی؛ تنش غرب و عربستان بالا گرفت

در پی بالا گرفتن تنش میان غرب و عربستان سعودی بر سر ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی جمال خاشقجی، شماری از شرکت‌های اقتصادی آمریکایی از شرکت در کنفرانس سرمایه‌گذاری در ریاض انصراف داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از رویترز ، جیمی دیمون رئیس بانک جی‌پی مورگان چیس، بزرگترین بانک ایالات متحده، و بیل فورد، از رؤسای شرکت خودروسازی فورد، سفر از پیش‌برنامه‌ریزی شده خود را به پایتخت عربستان سعودی لغو کرده‌اند.

دلایل شرکت نکردن این دو چهره اقتصادی آمریکا در کنفرانس سرمایه‌گذاری این ماه اعلام نشده و سخنگویان این شرکت‌ها از ارائه توضیح در این خصوص خودداری کرده‌اند که آیا ناپدید شدن خاشقجی در این تصمیمات نقش داشته یا نه.

دارا خسروشاهی، رئیس ایرانی‌تبار شرکت اوبر و استیو کیس، از بنیان‌گذاران میلیاردر شرکت ای.او.ال پیشتر گفته بودند که به این نشست نخواهند رفت.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که این اقدام می‌تواند بقیه شرکت‌های آمریکایی نظیر مسترکارد، بانک آمریکا و گلدمن‌ساکس را تحت فشار قرار دهد تا از این رویداد کنار بکشند.

اجلاس سرمایه‌گذاری ریاض، معروف به «داووس در صحرا»، به طور معمول محل حضور رؤسای شماری از بزرگترین شرکت‌های تجاری و همچنین رسانه‌ای جهان است. در حالی که انتظار می‌رفت مقامات سعودی از این اجلاس به طور ویژه برای تبلیغ اصلاحات محمد بن‌سلمان بهره بگیرند، این رویداد اکنون تحت تاثیر ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی قرار گرفته است.

خاشقجی، مقیم آمریکا و مقاله‌نویس نشریه واشنگتن‌پست، که مطالبی در نقد سیاست‌های عربستان سعودی می‌نوشت روز ۲ اکتبر پس از ورود به ساختمان کنسولگری این کشور در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ترکیه معتقد است او به قتل رسیده و جسدش از محل خارج شده است.

بنگاه‌های خبری بزرگ دنیا نظیر سی‌ان‌ان، فایننشال تایمز، نیویورک‌تایمز، سی‌ان‌بی‌سی و بلومبرگ پیشتر از شرکت در کنفرانس ریاض را تحریم کرده اند.

مطالب مشابه