تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

رئیس جمهور چین خواستار ایجاد اقتصاد باز در دنیا شد

رئیس جمهور چین خواستار ایجاد نوعی اقتصاد باز و بهروه وری مشارکتی در دنیا شد و تاکید کرد: چین با آغوش باز، فرصت های توسعه گسترده در اختیار کشورهای جهان قرار می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، شی جین پینگ امروز در مراسم گشایش دومین نمایشگاه بین المللی واردات چین در شهر شانگهای خواستار ایجاد نوعی اقتصاد باز و بهروه وری مشارکتی در دنیا شد و تاکید کرد: چین با آغوش باز، فرصت های توسعه گسترده در اختیار کشورهای جهان قرار داده و برای پیشبرد ساخت و ساز اقتصاد باز جهانی و ایجاد جامعه با سرنوشت مشترک بشر سهم خود را ادا می کند.

وی افزود: جهانی سازی اقتصادی یک روند تاریخی است. هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی مسایل مربوط خود را حل کند. کشورها باید به مفهوم اولویت انسانی پایبند باشند و نباید خود را بالاتر از منافع انسانی قرار دهند.

وی گفت: طرف ها باید با اقدام و برخورد بازتر بازار جهانی را گسترش داده و سازوکار بهره مندی مشترک را به طور عملی ایجاد کنند. همچنین طرف ها باید به شکل انعطاف پذیرتر، نیروهای محرکه جهانی شدن اقتصادی را تقویت بخشیده و تا حد امکان موانع آن را برطرف کنند.

وی افزود: «باید دست یکدیگر را محکم گرفته و به جای ساخت دیوار حائل، زمینی هموار ایجاد کرد. خلاقیت و نوآوری، گزینه انکارناپذیری برای حفظ توسعه اقتصادی جهان است و در حال حاضر دور جدید انقلاب فنی و صنعتی به چهارراهی مهم رسیده است که در این مقطع کشورها باید همکاری برای نوآوری را تقویت کرده و آمیختگی فنی و اقتصادی را تعمیق بخشیده و نتایج اقدامات نوآورانه خود را با همه به اشتراک بگذارند.»

سال گذشته در نخستین نمایشگاه بین المللی واردات چین، شی جین پینگ پنج تدبیر برای گسترش درهای باز را اعلام کرده بود و طی یک سال گذشته، این تدابیر به طور اساسی اجرا درآمده است.

در این میان، قانون سرمایه گذاری با سرمایه خارجی از اول ژانویه سال آینده عملی می شود؛ برخورد شهروندی پیش از دسترسی به بازار چین و نظام مدیریتی فهرست منفی نیز صادر شده و تدابیر دیگری چون گسترش واردات و کمک به ارتقای مصرف و کاهش گمرک نیز پیشرفت کرده است. در چهارمین نشست نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین که تازه به پایان رسیده، تصمیمات مهم برای تکمیل نظام سوسیالیسم با ویژگی چین، پیشبرد سازوکار مدیریت کشور و مدرنیزاسیون قانون کشورداری تعیین شده که شامل اقداماتی برای تعمیق روند اصلاحات و درهای باز می شود.

رییس جمهور چین امروز بار دیگر تاکید کرد، چین همچنان به سیاست اصلی برای پیشبرد اصلاحات و درهای باز پایبند است و از طریق درهای باز، روند اصلاحات، توسعه و نوآوری را به سطح بالاتر ارتقا می دهد.

وی گفت: بازار چین بسیار بزرگ است و از حضور کشورهای جهان در بازار چین استقبال می شود. چین ضمن تقویت نقش پایه مصرف داخلی در رشد اقتصادی و فعال تر کردن بازار داخلی خود، پایه مستحکمی برای رشد اقتصادی چین بنا کرده و فضای گسترده تری را برای رشد اقتصاد جهانی فراهم خواهد کرد.

چین به نقش واردات بیشتر اهمیت داده و تعرفه گمرکی و هزینه ها در سازوکارهای مربوط را کاهش داده و ضمن ایجاد مناطق نمونه نوآور در توسعه تجاری، واردات کالاهای با کیفیت بالا و خدمات از کشورهای مختلف را افزایش خواهد داد.

شی جین پینگ ادامه داد: درهای باز چین همه جانبه بوده و شامل تمام ابعاد می شود. چین شکل گیری چارچوب جدید درهای باز همه جانبه را تسریع می بخشد. وی تاکید کرد، ضمن ادامه تشویق برای فعالیت های مناطق آزمایشی تجارت آزاد، ساخت بندر تجارت آزاد های نن نیز تسریع می یابد. چین ضمن ادامه پیشبرد توسعه هماهنگی پکن، تیان جین و استان هه بی، گسترش نوار اقتصادی رودخانه یانگ تسه، توسعه یکپارچگی منطقه دلتای رودخانه یانگ تسه و ساخت خلیج بزرگ گوانگ دونگ، هنگ کنگ و ماکائو، راهبرد ملی جدید برای حفاظت از محیط زیست حوضه رودخانه زرد و توسعه با کیفیت بالا را تدوین می کند.

رییس جمهوری خلق همچنین عنوان کرد: چین همانند گذشته ضمن پیشبرد ساخت مشترک کمربند و جاده، با پایبندی بر اصول مشورت، ساخت و بهره مندی مشارکتی، ادامه ایده درهای باز، سبز و درستکاری، با تلاش برای تحقق اهداف با استاندارد بالا، پایدار و مفید برای رفاه مردم، توسعه با کیفیت بالای ساخت مشترک کمربند و جاده را به پیش سوق می دهد.

تاکنون چین با ۱۳۷ کشور و ۳۰ سازمان بین المللی، ۱۹۷ سند همکاری درباره ساخت مشترک کمربند و جاده را امضا کرده است.

منبع مهر
مطالب مشابه