تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری ایران برای مقابله با تحریم‌ها

برخی سرمایه‌گذاری‌ها سودمند بوده است. دارایی‌های شعبه ایفیک در دوسلدورف ظرف سه سال ۱۶ درصد رشد داشته و تا سال ۲۰۱۶ به ۷۰۴ میلیون یورو (۸۱۴ میلیون دلار) رسیده است.

شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی در مواردی سرمایه‌گذاری می‌کند که دسترسی ایران به پول نقد، خدمات، کالا‌ها و فناوری‌های در معرض خطر را فراهم می‌کند.

به گفته وال‌ستریت‌ژورنال، اخیرا یک دانشمند ایرانی-فرانسوی، طرحی سه میلیون دلاری را برای سرمایه‌گذاری در یک کارخانه پزشکی فرانسوی اعلام کرد. مالک اصلی این سرمایه‌گذاری، دولت ایران بود.

این جدیدترین نمونه از تلاش بی‌سروصدای تهران در زمینه تقویت شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران (ایفیک) برای کم کردن فشار اقتصادی دولت ترامپ است. این شرکت، که در ۲۲ کشور ده‌ها سرمایه‌گذاری و حساب نقد به ارزش ۵ میلیارد دلار دارد، دارایی‌هایی را در اولویت قرار می‌دهد که دسترسی ایران به خدمات، کالا‌ها و فناوری‌های را فراهم می‌کند. این کالا‌ها و خدمات به دلیل تحریم‌های آمریکا در معرض خطر هستند.

علاوه بر این، دولت ایران امیدوار است از این طریق با انزوای کشور مقابله کند و نیز پول دربیاورد.

شرکت ایفیک در ژوئن گذشته، کارخانه پزشکی فرانسوی را خرید تا دسترسی ایران به دارو‌های سل، سرطان مثانه و دیگر بیماری‌ها را تامین کند. به گفته منابع آَشنا با پروژه، به دلیل تحریم‌های آمریکا، دسترسی به چنین دارو‌هایی ممکن است دشوار شود. یک مشاور ایفیک گفت:” هدف‌شان این است که ایران را از تحریم‌ها مستقل کنند”.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در ماه می، از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌ها را مجددا برقرار کرد. دور نخست این تحریم‌ها اجرا شده و دور دوم قرار است در پنجم ماه نوامبر اجرا شود. شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران، از جمله راه‌هایی است که ایران برای دور زدن تحریم‌ها از آن استفاده می‌کند. علاوه بر این، ایران سیستم تهاتری را با مشتریان نفت بررسی می‌کند و کالا‌ها را به عنوان پرداخت دریافت می‌کند.

ایران، سعی می‌کند شرکت‌های آسیایی را هم جایگزین شرکت‌های اروپایی کند. به گزارش وال‌ستریت‌ژورنال، فرهاد زرگری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذری‌‎های خارجی، در گفتگو با نشریه تجاری سال نفت و گاز، گفته سرمایه‌گذاری‌های خارجی، پلی ایجاد خواهد کرد که به فناوری اجازه می‌دهد به ایران وارد شود. او پتروشیمی‌ها را به عنوان مثال ذکر کرده است. به گفته زرگری، شرکت سرمایه‌گذاری‌ها، خدمات مالی را در اولویت قرار می‌دهد تا تجارت شرکت‌های ایرانی در سطح جهان را آسان‌تر کند.

سرمایه‌گذاری‌های متنوع ایفیک عموما به دلار آمریکایی نیست. این سرمایه‌گذاری‌ها، شامل خریدن سهم در خانه تجارت افغانستان، کارخانه قطعات خودرو برزیلی، شرکت لوله‌سازی آلمانی و حتی یک شرکت اجاره‌دهی مالی عمانی می‌شود که عربستان هم در آن سهام دارد. یک مشاور ایفیک گفته این شرکت از سهامش در یک شرکت مستقر در دوبی برای خرید تجیهزات تولید برق استفاده کرده است.

برخی سرمایه‌گذاری‌ها سودمند بوده است.  دارایی‌های شعبه ایفیک در دوسلدورف ظرف سه سال ۱۶ درصد رشد داشته و تا سال ۲۰۱۶ به ۷۰۴ میلیون یورو (۸۱۴ میلیون دلار) رسیده است. با این حال در برخی موارد، آمریکا توانایی کار و درآمدزایی ایفیک را محدود کرده است. به عنوان نمونه، ایفیک اخیرا قصد داشته سهم ۴.۱ درصد در شرکت آلمانی تیسن کروپ را بفروشد، اما به دلیل نگرانی‌ها از مصادره شدن آن توسط آمریکایی‌هایی که به دلیل تروریسم ادعایی از ایران شکایت کرده بودند، منصرف شد.

در برزیل، ایفیک طرح‌هایی را برای کمک به خرید هواپیما از محل درآمد‌های فروش یک سهم ۴۰ درصدی در شعبه تیسن‌کروپ در سائو پائولو، که به آمریکا صادر می‌کند، بررسی کرد. اما به گفته یک فرد آشنا با موضوع، این امر پس از اعمال تحریم بر فروش قطعات هواپیما به ایران از سوی آمریکا، غیر ممکن شده است.

یک سخنگوی تیسن کروپ، گفته شرکت تابع آن‌ها در برزیل، تقریبا برای یک دهه به دلیل تحریم‌ها به ایفیک سودی پرداخت نکرده است. ایفیک با احتیاط عمل می‌کند. در فرانسه، کارخانه داروسازی را از طریق شرکت Vaccinopole SAS خرید. ایفیک در این شرکت، ۶۰ درصد سهم دارد. ریموند ابوالحسن، دانشمند ایرانی-فرانسوی، مالک سهام باقیمانده است. ابوالحسن گفته Vaccinopole کارخانه را در ماه جاری دوباره تجهیز خواهد کرد و در سال آینده، محصولاتش را در سراسر جهان به فروش خواهد رساند.

منبع: فرارو

مطالب مشابه