تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ورود سازمان تجارت جهانی به جنگ تجاری آمریکا و چین

سازمان تجارت جهانی قرار است تحقیقات خود را در مورد اقدام دونالد ترامپ در وضع تعرفه بر ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی آغاز کند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، روز دوشنبه این نهاد حل اختلافات تجاری مستقر در ژنو، بررسی‌های خود را درخصوص ادعای چینی‌ها مبنی بر اینکه آیا تعرفه‌های آمریکا در تضاد با قوانین سازمان تجارت جهانی است آغاز کرد براساس این قوانین، تمام اعضای این سازمان باید رفتار تعرفه‌ای مشابه در قبال یکدیگر داشته باشند.

تحقیقات سازمان تجارت جهانی در زمان پیچیده‌ای از روابط دو غول اقتصادی دنیا صورت می‌گیرد، اتفاقی که می‌تواند وضعیت را پیچیده‌تر کند.

در این رابطه، قرار است دور جدید گفت‌وگوهای تجاری دو کشور از ۳۰ ژانویه آغاز شود. دولت ترامپ تهدید کرده است در صورتی که دو طرف نتوانند تا اول مارس به توافق برسند، تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی را از ۱۰ به ۲۵درصد افزایش خواهد داد.

جیمز باچوس، نماینده دموکرات سابق کنگره آمریکا و رئیس سابق بدنه استیناف سازمان تجارت جهانی در این رابطه می‌گوید: این مورد ویژه سازمان است، چراکه قرار است قانونی بودن اقدام آمریکا در وضع تعرفه بر واردات چینی را به بهانه نقض قوانین سازمان تجارت جهانی توسط این کشور بررسی کند، بدون اینکه آمریکایی‌ها فرآیند اولیه حل اختلافات سازمان را درخواست کرده باشند. به نظر من تعرفه‌های آمریکا در تضاد با اصول سازمان تجارت جهانی است.

منبع دنیای اقتصاد
مطالب مشابه