تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ورود سرمایه خارجی به ترکیه ۶ برابر ایران است

جریان ورودی FDI ترکیه در سال ۲۰۲۰ حدوداً ۶ برابر ایران و تقریباً ۷.۹ میلیارد دلار بود که نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۱۵ درصد کاهش داشت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از اتاق بازرگانی تهران، براساس آمارهای آنکتاد، جریان ورودی سرمایه ‌گذاری مستقیم خارجی در ایران (FDI) در سال ۲۰۲۰، حدود ۱٫۳ میلیارد دلار بود که نسبت به سال ۲۰۱۹، حدود ۱۱ درصد افت کرد. سهم ورودی FDI از تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ایران نیز با کاهش ۰٫۱ واحد درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹، به ۰٫۵ درصد در سال ۲۰۲۰ رسید.

در عین حال، جریان خروجیFDI ایران نیز از ۸۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به ۷۸ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده و کاهش ۸ درصدی را تجربه کرده است.

جریان ورودی FDI ترکیه در سال ۲۰۲۰ حدوداً ۶ برابر ایران و تقریباً ۷٫۹ میلیارد دلار بود که نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۱۵ درصد کاهش داشت. سهم جریان ورودی FDI از تشکیل سرمایه ثابت ناخالص، حدود ۳٫۵ درصد بوده که نسبت به سال ۲۰۱۹، تقریباً ۱٫۴ واحد درصد کاهش داشته است. در مقابل، جریان خروجیFDI ترکیه در این سال با رشد ۹ درصدی به ۳٫۲ میلیارد دلار رسیده است.

مقایسه کلی وضعیت جذب FDI در دو کشور ایران و ترکیه حاکی از برتری ترکیه هم از لحاظ جریان ورودی سالانه و هم شاخص‌ های مرتبط به ویژه سهم از سرمایه‌ گذاری سالانه در این کشور دارد.

منبع ایلنا
مطالب مشابه