تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

کاهش مجدد ارزش لیر در پی رد درخواست آمریکا برای آزادی کشیش زندانی در ترکیه

دادگاه عالی ترکیه برای سومین بار درخواست تجدیدنظر «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی برای آزادی از حبس خانگی را رد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از یورو نیوز ، این کشیش آمریکایی که دستگیری‌اش روابط میان آنکارا و واشنگتن را تیره و تار کرده است در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام نقش داشتن در کودتای نافرجام علیه رجب طیب اردوغان دستگیر شد.

 

دونالد ترامپ، ترکیه را تهدید کرده بود اگر این شهروند آمریکایی را آزاد نکند، آمریکا تحریم‌هایی را علیه این کشور به اجرا خواهد گذاشت.

 

در همین رابطه

با عدم آزادی او، رئیس جمهوری آمریکا روز ۱۰ اوت، دستور دو برابر کردن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه را صادر کرد. اتفاقی که باعث سقوط آزاد لیر ترکیه شد.

 

روز ۱۶ اوت، ۲۵ مرداد هم استیو منوشین وزیر خزانه‌داری آمریکا تهدید کرده بود اگر ترکیه درخواست مجدد برانسون برای آزادی را رد کند، تحریم‌های بیشتری که علیه ترکیه آماده شده اجرایی خواهد شد. بدین ترتیب احتمال می‌رود که آمریکا امروز تحریم‌های جدیدی را علیه ترکیه اعلام کند.

 

در هفته‌های اخیر و با شدت گرفتن تنش میان ترکیه و آمریکا ارزش پول ملی ترکیه کاهش کم‌سابقه‌ای را تجربه کرده است. بعد از اعلام خبر رد درخواست تجدید نظر زندانی آمریکایی در ترکیه، ارزش پول ملی این کشور تا ظهر روز جمعه ۱۷ اوت، ۵ درصد کاهش پیدا کرد و هر دلار ۶/۱۰۵۰ لیر معامله شد.

 

این درحالی است که لیر ترکیه روز گذشته ۱۶ اوت هم ۵ درصد کاهش ارزش را تجربه کرده بود.ارزش لیر ترکیه در سال جاری میلادی تا کنون ۴۰ درصد سقوط کرده است.

مطالب مشابه