تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

کشورهایی که در آن ثروتمندان جهان زندگی می‌کنند

موسسه تحقیقاتی «کردیت سوئیس» اعلام کرد تعداد مولتی میلیاردرهای جهان افزایش پیدا کرده و ۱۰ کشور نخست جهان را که در آنجا زندگی می‌کنند منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، تازه‌ترین گزارش «ثروت جهانی» که توسط موسسه تحقیقاتی «کردیت سوئیس» منتشر شده حاکی از آن دارد که انباشت ثروت جهانی طی ۱۲ ماه اخیر منتهی به پایان اکتبر با ۱۴تریلیون دلار افزایش به رقم قابل‌توجه ۳۱۷تریلیون دلار رسید.

البته نرخ رشد ثروت جهانی در مقایسه با سال گذشته تقریبا ۶/ ۴ درصد کمتر است؛ اما بیشتر از میانگین نرخ رشد از دوره بحران سال ۲۰۰۸ میلادی به بعد است. تحلیلگران «کردیت سوئیس» اعلام کردند که مجموع تعداد اشخاصی که ثروت آنها بیش از ۵۰ میلیون دلار است با ۴ درصد افزایش به ۱۴۹ هزار و ۸۹۰ نفر رسیده است.

در این گزارش به بررسی جایگاه ۱۰ کشور برتر جهان که بیشترین مولتی میلیاردرها را در خود جای داده، اشاره شده است.

۱- ایالات‌متحده آمریکا

رتبه نخست جهان را به لحاظ اقتصادی دارد و میانگین دستمزد، شاخص توسعه انسانی، سرانه تولید ناخالص داخلی و بهره‌وری تولید به نسبت سایر کشورها بالاتر است. جمعیت ایالات‌متحده فقط ۳/ ۴ درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده؛ اما در حدود ۴۰ درصد ثروت جهانی را دارد. در آمریکا ۷۰ هزار و ۵۴۰ مولتی میلیاردر زندگی می‌کنند.

۲- چین

اقتصاد چین به طرز قابل‌توجهی طی ۳۰ سال گذشته رشد کرده و به‌طور موفقیت‌آمیزی، نظام آموزشی خود را توسعه داده است. چین واردات فناوری‌هایی از قبیل مواد خام جدید، مخابرات، زیست فناوری‌ها و خدمات بهداشتی که اجازه پیشرفت را به این کشور دهند، تشویق می‌کند و ۱۶ هزار و ۵۱۰ مولتی میلیاردر در این کشور زندگی می‌کنند.

۳- آلمان

پیشگام در بسیاری از حوزه‌های صنعتی و فناوری است و رتبه سومین صادرکننده بزرگ و واردکننده کالا و خدمات در جهان را دارد. بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا است و ۶ هزار و ۳۲۰ مولتی میلیاردر در این کشور زندگی می‌کنند.

۴- بریتانیا

بخش خدماتی بریتانیا به‌عنوان محرک کلیدی اقتصاد بریتانیا است و تقریبا ۷۵ درصد از تولید ناخالص داخلی بریتانیا را تشکیل می‌دهد. بخش بانکداری بسیار پیشرفته و مقررات نسبتا آزاد، بریتانیا به ویژه پایتخت آن یعنی لندن را به یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های مالی جهان تبدیل کرده است. در حال حاضر ۴ هزار و ۶۷۰ مولتی میلیاردر در بریتانیا زندگی می‌کنند.

۵- ژاپن

مشهور به داشتن استانداردهای بالای زندگی است. اقتصاد ژاپن عمدتا به واسطه بخش بانکداری، صنعت مخابرات، مسکن، حوزه‌های حمل‌و‌نقل، خودروسازی مواد شیمیایی و تولید غذا پویا است. ۳ هزار و ۵۸۰ مولتی میلیاردر در این کشور زندگی می‌کنند.

۶- هند

رشد اقتصادی هند در بیش از دو دهه اخیر به ۵/ ۵ درصد رسیده است. این رشد اقتصادی، هند را به یکی از کشورهایی که دارای سریع‌ترین سرعت رشد اقتصادی است، تبدیل کرده و ۳ هزار و ۴۰۰ مولتی میلیاردر در هند زندگی می‌کنند.

۷- ایتالیا

سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو است؛ اما به‌تازگی با بحران اقتصادی و سیاسی روبه‌رو شد و تعداد کسانی که ثروت آنها ۵۰ میلیون دلار یا به بالا است ۳ هزار و ۲۲۰ نفر گزارش شده؛ ضمن اینکه شمال ایتالیا به لحاظ توسعه صنعتی و اقتصادی با جنوب این کشور تفاوت دارد.

۸- فرانسه

فرانسه به‌عنوان یکی از اقتصادهای بزرگ جهان است. دارای میراث فرهنگی وسیع است و در این کشور ۳ هزار و ۴۰ نفر مولتی میلیاردر زندگی می‌کنند.

۹- کانادا

این کشور مشهور به داشتن فضای زندگی پیشرفته و آرامش بخشی است. کانادا یکی از ۱۰ کشور بسیار فعال در بخش تجارت محسوب می‌شود و عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و نیز گروه هفت است. در این کشور ۳ هزار و ۱۰ مولتی میلیاردر زندگی می‌کنند.

۱۰- استرالیا

استرالیا به‌عنوان سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان و سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور در جهان ششم است. استرالیا بدون شک یکی از شرایط بالای استاندارد زندگی، بهداشت و درمان و آموزش در جهان را دارد. در این کشور ۲ هزار و ۹۱۰ نفر زندگی می‌کنند که ثروت آنها ۵۰ میلیون دلار یا به بالا است.

منبع راشا تودی ایبنا
مطالب مشابه