تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ابلاغ دستورالعمل صدور جواز استخراج رمزارزها

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دستورالعمل صدور جواز و پروانه بهره‌برداری استخراج رمزارز نهایی و توسط وزیر صمت ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از شاتا، سعید زرندی افزود: دریافت درخواست‌های صدور مجوز از طریق سامانه خدمات صنعت، معدن و تجارت (بهین‌یاب) انجام می‌شود و صدور مجوز از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها صورت می‌گیرد. او درخصوص تعیین و ملاک صنعتی شدن رمز‌ارزها اعلام کرد: پس از بررسی و هم‌فکری و مشورت با فعالان این بخش، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های مختلف، صدور جواز تاسیس و بهره‌برداری، برای متقاضیانی که جمع توان برق مصرفی تجهیزات استخراج رمزارز آنها بیش از ۲۵۰ کیلووات (ولت ـ آمپر) باشد، امکان‌پذیر است.

معاون وزیر صمت گفت: امکان استقرار واحد استخراج‌کننده رمزارز دارای کاربری صنعتی و مشمول ضوابط استقرار واحدهای صنعتی بوده و صرفا در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب یا مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و نیروگاه‌ها امکان‌پذیر است. زرندی ادامه داد: امکان استقرار واحدهای استخراج‌کننده رمزارز شامل محدودیت محدوده ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران، ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان و ۳۰ کیلومتری مراکز سایر استان‌ها نیستند. او اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل ابلاغی، صدور یا اصلاح جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری، برای استخراج رمزارز در محل واحدهای تولیدی فعال صنعتی و معدنی موجود ممنوع است، اما اخذ مجوز برای این فعالیت در محل واحدهای تولیدی غیرفعال صنعتی که ۳ سال از عدم فعالیت آنها گذشته باشد، مجاز است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت: صدور جواز تاسیس به‌نام چند شخص حقیقی یا چند شخص حقوقی مجاز نیست البته متقاضیان درصورت تشکیل شرکت می‌توانند ‌درخواست جواز تاسیس را درسامانه ثبت کنند. همچنین صدور جواز تاسیس در محل استیجاری با حداقل اجاره یکساله، در چارچوب این دستورالعمل امکان‌پذیر است. زرندی تصریح کرد: اعتبار جواز تاسیس صادر شده شش‌ماهه بوده و با ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی طرح و تایید آن توسط سازمان برای یک دوره‌ دیگر قابل‌تمدید است. او گفت: تامین زیرساخت‌های لازم شامل برق، گاز، آب، اینترنت و… برعهده دارنده جواز تاسیس است. این مقام مسوول افزود: تامین انرژی برق موردنیاز از طریق شبکه سراسری برق کشور یا تولید برق به‌صورت خصوصی از طریق انرژی تجدیدپذیر، CHP، نیروگاه خصوصی و… در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط امکان‌پذیر است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت بیان کرد: براساس این دستورالعمل، در صورتی که سرمایه‌گذار بعد از فراهم کردن امکانات طرح از قبیل زمین، برق، ساختمان و تجهیزات، تقاضای صدور جواز تاسیس کند و اقدامات انجام شده مطابق ضوابط این دستورالعمل باشد، صدور جواز تاسیس یا پروانه بهره‌برداری امکان‌پذیر است. زرندی توضیح داد: به‌منظور تامین برق موردنیاز، پس از صدور جواز تاسیس، اطلاعات مجوز در سامانه به وزارت نیرو ارسال می‌شود و پس از اختصاص انشعاب برق، وزارت نیرو اطلاعات آن را از طریق سامانه به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کند. او گفت: در صورت اعلام متقاضی مبنی‌بر تامین برق از طریق احداث نیروگاه حرارتی، جهت تامین سوخت موردنیاز به وزارت نفت معرفی خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: رعایت ضوابط مربوط به برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکترونیکی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای تولید و واردات تجهیزات فرآورده‌های پردازش رمزنگاری شده (ماینینگ) در صورت ابلاغ از سوی مراجع ذی‌ربط از جمله سازمان ملی استاندارد الزامی است. زرندی تصریح کرد: در زمان درخواست صدور پروانه بهره‌برداری، ثبت مشخصات دستگاه‌های منصوبه، وفق فرم موجود در سامانه، شامل تعداد، نوع، میزان مصرف انرژی، شرکت سازنده، توان پردازش و… در سامانه الزامی است و تغییرات تجهیزات نیز توسط متقاضی در سامانه به‌روزرسانی خواهد شد. او درپایان به‌این نکته اشاره کرد که براساس مصوبه هیات وزیران استفاده از رمزارزها با قبول مسوولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی سرمایه‌گذاران و متعاملین صورت می‌پذیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.

مطالب مشابه