تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

اختلاف نظر دولتی ها بر سر استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) در داخل کشور حالا باعث ایجاد بحث‌های مختلف پیرامون قانونی بودن یا غیرقانونی بودن آن شده است. در حالی که برخی از نمونه‌های استفاده از برق رایگان یا صنعتی باعث انتقادهایی از نحوه ماینینگ به خصوص در بین مقامات وزارت نیرو شده یک مقام وزارت ارتباطات معتقد است که استخراج ارز دیجیتال قانونی و منطبق بر قانون تجارت الکترونیکی است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، از طرف دیگر طبق گفته سخنگوی صنعت برق، برآوردها حاکی است که استخراج ارز دیجیتال برق بسیار زیادی مصرف می‌کند. این در حالی بوده که به گفته اسدالله قره‌خانی، نماینده علی‎آباد کتول در مجلس،  امروزه با برق کشاورزی یا صنعتی با تعرفه ارزان قیمت این ارز مجازی تولید می‌شود. به تعبیر این نماینده، این اتفاق یک نوع سوءاستفاده بوده و غیرقانونی است و باید ساز و کار قانونی آن دیده شود. در واقع، این افراد مالیات یا عوارضی پرداخت نمی‌کنند و در حقیقت کاری خلاف قانون محسوب می‌شود. از نظر وی، بانک مرکزی مانند وزارت صنعت و معدن که به واحدهای تولیدی مجوز بهره‌برداری می‌دهد و در نهایت از آنها مالیات اخذ می‌شود و اشتغال‌زایی نیز دارد، باید به این سمت برود و افرادی که قصد تولید این ارز مجازی را دارند از بانک مرکزی مجوز بگیرند و تحت نظارت سازمان‌های رسمی فعالیت خود را آغاز کنند و باید تعرفه برق آنها که به نوعی با صادرات ارز دیجیتال صادرات برق مجازی نیز صورت می‌گیرد، صادراتی محاسبه شود.

اظهارات این نماینده مجلس در حالی است که محمدجعفر نعناکار، مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت‌وگو با «ایرنا» عمل استخراج ارز دیجیتال یا بیت‌کوین را مجاز می‎داند و معتقد است: براساس ماده ۲ قانون تجارت الکترونیکی، این عمل مجاز است و مجوز خاصی نمی‌خواهد. اگر با همراهی نهادهای نظارتی پیش نرود، موجب بروز آسیب‌های جدی خواهد شد و همچنین به علت ماهیت قضیه، بهترین جا برای صدور مجوز سازمان فناوری اطلاعات ایران است. از نظر وی، براساس همان ماده ۲ قانون تجارت الکترونیکی در کشور، ماینینگ یک کار IT محور است و بر همان اساس هم می‌توان با استناد به قانون تجارت الکترونیک آن را اداره و برایش خط مشی مشخص کرد. وی درباره نظارت وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت (صمت) یا نیرو بر این موضوع گفت: فکر نمی‌کنم نیاز به مجوز از سوی این دو وزارتخانه باشد، اما از آنجاکه در استخراج ارز دیجیتال، بحث برق و انرژی مطرح است، باید برای آن پروتکل‌هایی در نظر گرفت. به‌طور مثال برای برق شرایط ویژه‌ای در نظر بگیرند یا از شاغلان در این صنعت، بخواهند که برق‌شان را خودشان تامین کنند.

منبع دنیای اقتصاد
مطالب مشابه