تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ایجاد صندوق رمزارز در بازار سرمایه

همایون دارابی: مساله رمزارزها را باید از دو منظر استخراج و استفاده افراد از آنها و نیز برنامه‌ریزی کلان مورد توجه قرار داد. اگرچه استخراج و استفاده از رمزارزها برای مقاصدی مانند دور زدن تحریم‌ها خوب است اما بحث خرید و فروش آن در فضایی بسیار پرخطر و بدون هر گونه نظارتی اتفاق می‌افتد و به همین خاطر سرمایه‌گذاری با ریسک بالا محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، وقتی خودرو یا ملکی را که تحت نظارت‌های قانونی هم قرار دارند معامله می‌کنید همچنان ممکن است مورد کلاهبرداری قرار بگیرید. حالا این فضا را با خرید و فروش یک کد اینترنتی مقایسه کنید که تا چه میزان می‌تواند سرمایه شما را در معرض خطر قرار دهد و در واقع چه فضای پرریسکی را ایجاد می‌کند.

از همین رو فضای بازار رمزارزها برای این بخش یعنی خرید و فروش و سرمایه‌گذاری به هیچ عنوان برای افراد عادی مناسب نیست. البته در این میان آمارهای زیادی درباره ورود افراد به این بازار ارائه می‌شود که من فکر نمی‌کنم تا این میزان شخص وارد بازار شده باشد. واقعیت این است که مراکز خرید و فروش ارزهای دیجیتال چون مورد بررسی رسمی هم قرار نمی‌گیرند برای اینکه مشتری جذب کنند یکسری آمارها و اطلاعات جعلی را منتشر می‌کنند در حالی که آمارهای واقعی نشان می‌دهد میزان ورودی افراد به بازار رمزارزها بسیار کمتر از آن مقداری است که توسط برخی محافل اعلام می‌شود.

در واقع باید توجه داشت که تعداد افرادی که در جامعه ما بتوانند یک بیت‌کوین را به مبلغ ۵۰ هزار دلار که معادل ریالی آن- با دلار ۲۵ هزار تومانی- یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان می‌شود، خریداری کنند بسیار کم است و به ندرت فردی چنین سرمایه‌ای را در این بازار پرریسک سرمایه‌گذاری که قابل لمس و راستی‌آزمایی هم نیست هزینه می‌کند. به همین خاطر است که من فکر می‌کنم بخش بزرگی از فضایی که درباره رمزارزها ایجاد شده، تبلیغات و شانتاژ خبری صاحبان منافع یا همان دلال‌هایی است که در این وضعیت به دنبال مشتری می‌گردند و در واقع به هیچ وجه این آمار واقعی نیست و صحت ندارد. دوم اینکه به هر حال این بازار جدید یکی از مسائلی است که در آینده مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد و اگر افراد مورد کلاهبرداری هم قرار نگیرند دست کم با مشکلات بسیاری در حوزه مالیات و نقل و انتقال پول خود مواجه خواهند شد. مضافا اینکه اگر به خروج ارز از کشور منجر شود، به اقتصاد ملی نیز آسیب زیادی وارد خواهد کرد.

اما در حوزه بازار سرمایه می‌توان گفت که رمزارزها برای این بازار هم می‌توانند تهدید باشند و هم می‌توانند به عنوان فرصت تلقی شوند. در حال حاضر بسیاری از کشورها به این مساله ورود و روی ایجاد صندوق‌های قابل معامله رمزارزها کار کرده‌اند. ما هم در مجموعه سبدگردانی این درخواست را به سازمان بورس ارائه داده‌ایم تا به جای اینکه مردم در محیط‌های غیرشفاف اقدام به خرید رمزارزها کنند، تحت نظارت نهادهای نظارتی و سازمان بورس در یک صندوق رمزارزی که با واحدهای ریالی معامله می‌شود دادوستد کنند و عملا سرمایه خود را در اختیار اقتصاد کشور قرار دهند. در این صورت این معاملات شفاف بوده و مالیات و حقوق دولتی آن مشخص است. همچنین ریسک ندارد و تحت نظارت هم انجام می‌شود.

البته از طرف وزارت صمت مجوز استخراج رمزارز صادر شده و از طرف دیگر هم به دلیل تحریم‌ها، واردکنندگان و صادرکنندکان ما بعضا از این ابزار استفاده می‌کنند اما اینکه بین دو مرحله استخراج این رمزارزها و استفاده از آن، نهادهای قانونی وجود ندارد، خلأ عمده‌ای است. اگر سازمان بورس و بانک مرکزی کمک کنند صندوق رمزارز ایجاد شود و خلأ بین این دو مرحله را پر کند و بین استخراج و استفاده از ارز دیجیتال پلی بزند، می‌تواند حتی به تعمیق بازار هم کمک کند.

در همین حال ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد و می‌تواند در صورت رفع تحریم‌ها از خارج از کشور هم سرمایه جذب کند. در حال حاضر رگولاتور بورس تورنتو اجازه داده که صندوق ETF رمزارز ایجاد شود که در این صورت از تمامی جهان بخشی از پول‌ها به آن سمت جذب می‌شود.

البته ما به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم از این ابزارها در سطح بین‌المللی تامین مالی یا نقدینگی کنیم یا جذب منابع انجام دهیم اما دست کم می‌توانیم از خروج ارز از کشور جلوگیری کنیم؛ ارزی که در حال حاضر به شدت به آن نیازمندیم.

منبع جهان صنعت
مطالب مشابه