تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

بزرگترین حرکت های قیمتی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹

سال ۲۰۲۰ شروع شده است و اکنون زمان خوبی برای بررسی مسیر طی شده ارزهای رمزنگاری از نظر قیمت و تحلیل نحوه عملکرد این ارزها در طول سال گذشته است. قیمت اغلب ارزهای رمزنگاری در طول سال ۲۰۱۹ تغییر چشمگیری داشته است، زیرا سال با تغییرات قیمت اندکی آغاز شد، اما پس از آن و در طول ۶ ماهه اول سال شاهد جهش ارزش بیشتر ارزهای رمزپایه بودیم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، در این میان ارزهایی مثل لونا کوین(LUNA) رشد قابل توجه ۴۸۹۰۰ درصدی داشتند. برخی ارزهای مثل استلار نیمی از ارزش خود را از دست دادند و از ارزهای برتر جدا شدند. دوج کوین از جمله ارزهایی بود که کمترین نوسان را داشت و تقریبا با همان قیمت ۱۲ ماه قبل وارد سال ۲۰۲۰ شد.

عملکرد رهبران بازار چگونه بود؟

بیت کوین

عملکرد سالانه: افزایش ۸۲ درصدی
بیشترین افزایش: ۲۸۲ درصد طی ۶ ماه
پادشاه ارزهای رمزنگاری شاخص تسلط خود را در تمام طول سال ۲۰۱۹ حفظ کرد. قیمت بیت کوین در طول ۶ ماه ۲۸۲ درصد افزایش یافت و بیشترین کاهش در طول ۲۴ ساعت آن مربوط به ۱۱ جولای با ۱۰ درصد افت است. این افت تنها در چند دقیقه و پس از انتقاد قانونگذاران آمریکا از لیبرا فیسبوک رخ داد.

قیمت بیت کوین از ۳۴۰۰ دلار در طول ۶ ماهه اول سال به حدود ۱۳۰۰۰ دلار رسید، سطحی که از ژانویه ۲۰۱۸ تکرار نشده بود. این افزایش قیمت بیت کوین با صعود قیمت سایر ارزهای رمزنگاری همراه شد. با این حال در مورد نیمه دوم سال ۲۰۱۹ نمی توان همین حرف را زد، زیرا قیمت بیت کوین به طور مداوم روند نزولی را طی می کرد.

اتریوم

عملکرد سالانه: ۱۲ درصد کاهش
بیشترین افزایش: ۱۳۹ درصد رشد در طول ۶ ماه
ارز شماره دو بازار، روند جالبی را طی کرد. اتریوم ۶ ماهه اول سال را با افزایش ۱۳۹ درصدی تمام کرد. با این حال در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ یک افت ۳۶ درصدی را طی یک دوره ۱۰ روزه و در ماه جولای تجربه کرد.

اتریوم در سال ۲۰۱۹ بسیار پر نوسان بود. قیمت این ارز در تاریخ ۲۶ ژوئن به اوج قیمت سالانه خود رسید و باعث شد تا انتقادات شدیدی که جامعه رمزنگاری به این ارز داشت، شسته شود.

بیشترین افزایش قیمت های ثبت شده در سال ۲۰۱۹
سال ۲۰۱۹ برای برخی معامله گران ارزهای رمزنگاری سالی پر سود بود. بیشترین رشد قیمتی توسط ارزهایی مانند لونا کوین، چین لینک و ماتیک ارائه شد.

لونا کوین

عملکرد سالانه: ۲۵۰۰۰ درصد افزایش
بیشترین افزایش قیمت: ۴۸۹۰۰ درصد طی یک روز
نمودار قیمتی لونا کوین مانند نوار قلب بیمارانی است که از حالت اغماء خارج شده و بیدار شده اند. پس از ۸ ماه خواب زمستانی، قیمت این ارز در ۱۹ آگوست ۴۸۹۰۰ درصد افزایش یافت و رکورد افزایش قیمت روزانه را به نام خود ثبت کرد. با این حال پس از این پرواز قیمت، یک روز بعد قیمت لونا کوین کاهش یافت و به سطح قیمتی قبلی خود بازگشت.

با این وجود، تا پایان سال این ارز توانست عملکرد خود را حفظ کند و هم اکنون با ۲۵۰۰۰ درصد رشد در لیست سودآورترین ارزها قرار گرفته است.

بیت کویین(B2G)

عملکرد سالانه: کاهش ۹۹ درصدی
بیشترین افزایش قیمت: ۳۵۰۰ درصد در طول یک هفته
B2G که یک فورک بیت کوین است، با افزایش قیمتی ۳۵۰۰ درصدی در طول یک هفته، توانسته در لیست سودآورترین ارزها وارد شود. قیمت این ارز در اوایل ماه فوریه چند برابر شد و از ۰٫۰۲ دلار به بیش از ۰٫۷ دلار رسید. با این حال از جولای سال ۲۰۱۹ این پروژه فعالیت و حجم مبادلاتی بالایی نداشته است.

سیله(SEELE)

عملکرد سالانه: افزایش ۲۶۴۰ درصدی
بیشترین افزایش قیمت: افزایش ۲۶۴۰ درصدی در طول یک سال
سیله که ارزی بر پایه بلاک چین اتریوم است، با رشد قیمت تقریبا ۲۷ برابری در طول یک سال خود جزو ارزهای پر سود سال ۲۰۱۹ بوده است. این ارز سال را با قیمت ۰٫۰۰۵ دلار آغاز کرد. در حال حاضر این ارز با قیمت حدود ۰٫۱۴ دلار مبادله می شود، که نشان از سودآوری قابل توجه سیله دارد.

اتریوم متا(ETHM)

عملکرد سالانه: کاهش ۹۸ درصدی
بیشترین افزایش قیمت: رشد ۱۱۰۰ درصدی در طول ۲ روز
در ۲۳ دسامبر، توکن کمتر شناخته شده اتریوم متا، علائم صعودی را نشان می داد و قیمت آن از ۰٫۰۰۰۰۰۱ دلار رشد ۱۱۰۰ درصدی را در طول ۴۸ ساعت ثبت کرد. نکته قابل توجه این است که حجم مبادلات این ارز در آن لحظه ۸۷ دلار بود. قیمت اتریوم متا پس از افزایش قیمت در ۲۵ دسامبر، ۹۷ درصد کاهش یافت. از ابتدای سال ۲۰۲۰ قیمت این ارز نوسانات زیادی را تجربه کرده است.

بنیانگذاران این پروژه هیچ گونه اظهار نظری در مورد نوسانات قیمت نداشتند و حساب کاربری آن در شبکه اجتماعی دو ماه است که غیرفعال شده است. این عوامل نشان می دهد که احتمالا این جهش و ریزش عمدی بوده است.

ماتیک(MATIC)

عملکرد سالانه: افزایش ۲۸۵ درصدی
بیشترین افزایش قیمت: رشد ۱۲۳۳ درصدی در طول یک ماه
از آنجا که ماتیک با ارائه راهکاری برای استقرار و اجرای امن برنامه های غیرمتمرکز، سعی در جذب توسعه دهندگان داشت، قیمت این توکن در طی ماه مه ۱۲۳۳ درصد افزایش یافت. با این حال یک افت قیمت ۵۲ درصدی را در طول یک هفته و در همان ماه، تجربه کرد.

در اواخر ماه آوریل، ماتیک در چند صرافی لیست شد و در ابتدا با قیمت ۰٫۰۰۳ دلار مبادله می شد. اما قیمت آن در ۲۱ مه به ۰٫۰۴ دلار رسید و در طی یک ماه قیمت آن ده برابر شد. در اواسط ماه نوامبر قیمت ارز به سرعت رشد کرد و در ۸ دسامبر به ۰٫۰۴۲ دلار رسید. با این حال فقط در چند ساعت قیمت ماتیک ۷۰ درصد کاهش یافت و به قیمت قبلی خود بازگشت.

در حالی که رهبران بازار مانند مدیرعامل بایننس، چانگ پنگ ژائو، در حال دفاع از این پروژه بودند، سندیپ نیالوال، مدیر بخش عملیتی ماتیک، کاهش قیمت دارایی را نتیجه دستکاری خواند و قول داد که تجزیه و تحلیل مفصلی از آنچه اتفاق افتاده، ارائه خواهد داد.

علیرغم نوسانات و رکودها، قیمت این آلت کوین در حال حاضر تقریبا ۴ برابر بیشتر از قیمت اولیه آن در بازار است. سرمایه گذارانی که در ابتدای عرضه این توکن، آن را خریداری نموده اند، با وجود کاهش سه برابری قیمت در اواسط ماه دسامبر، همچنان در سود هستند.

چین لینک(LINK)

عملکرد سالانه: ۴۵۹ درصد افزایش
بزرگترین افزایش قیمت: رشد ۱۱۸۶ درصدی طی ۶ ماه
چین لینک از جمله ارزهایی است که توانسته در طول سال یک رشد و سود مناسبی را عاید سرمایه گذاران کند.

مشارکت های زیاد از جانب شرکت های بزرگی مثل گوگل، Oracle، بایننس و Aelf باعث رشد بیش از ۱۰ برابری چین لینک در طول نیمه اول سال ۲۰۱۹ شد. در ۲۹ ژوئن چین لینک یک رکورد تاریخی را ثبت کرد و پس از اعلام صرافی کوین بیس مبنی بر لیست کردن این ارز، ۱۱۸۶ درصد رشد نمود. رشد کلی قیمت این ارز در طول یک سال ۴۵۹ درصد بوده است.

بایننس کوین(BNB)

عملکرد سالانه: افزایش ۱۲۲ درصدی
بیشترین افزایش: ۵۴۸ درصد رشد طی ۶ ماه
بایننس کوین یک ابزار معاملاتی سودمند برای کاهش کارمزدها در صرافی بایننس کوین است. با توجه به محبوبیت این پلتفرم، این توکن در طول ۶ ماهه اول سال افزایش ۴۵۸ درصدی و در کل سال ۲۰۱۹ حدود ۱۲۲ درصد رشد کرده است.

بایننس کوین یکی از معدود ارزهای بزرگی است که سرمایه گذاران این ارز در طول سال در سود باقی مانده اند. دلایل مختلفی برای این عملکرد وجود دارد. یکی از مهمترین آنها راه اندازی صرافی غیرمتمرکز Binance DEX بود که چندین IEO موفق نیز داشته است.

این رشد سریع توسط مدل اقتصادی خوبی که برای توکن BNB طراحی شده نیز پشتیبانی می شود که به دارندگان آن اجازه می دهد تا بتوانند از تخفیف کمیسیون ها و کارمزدها استفاده کنند.

کلر نتورک(CELR)

عملکرد سالانه: کاهش ۸۵ درصدی
بیشترین افزایش: رشد ۲۱۴ درصدی طی ۲ هفته
توکن CELR از جمله ارزهایی بود که به شکل IEO و در پلتفرم Binance Launchpad ارائه شد. اگر چه در ماه مه و در طول فقط دو هفته افزایش ۲۱۴ درصدی داشت، اما سرمایه گذاران بلند مدت این ارز هنوز در ضرر هستند. در ابتدا این ارز با قیمت ۰٫۰۰۷ دلار فروخته شد. در اوج قیمتی خود ارزش این ارز به ۰٫۰۳ دلار رسید. اما در پایان سال با قیمت ۰٫۰۰۳۸ دلار مبادله می شد و تقریبا نیمی از ارزش خود را از دست داد.

بیشترین افت قیمت های ثبت شده
در سال ۲۰۱۹ تعدادی از ارزها نیز کاهش قیمت را تجربه کردند.

بیت تورنت(BTT)

عملکرد سالانه: کاهش ۹۹ درصدی
بیشترین افت: کاهش ۹۷ درصدی در یک روز
بیت تورنت که سال گذشته افزایش ۸ برابری را ثبت کرده بود، در ماه مه سال ۲۰۱۹ رکورد دیگری را شکست، اما این بار در لیست بازندگان. قیمت این ارز در ماه مه از ۰٫۰۲ دلار به ۰٫۰۰۰۶ دلار رسید و این افت قیمت تا کنون ادامه پیدا کرده است.

با این حال BTT هنوز هم یکی از موفق ترین پروژه های IEO است.

فاز اکس(FXT)

عملکرد سالانه: کاهش قیمت ۸۴ درصدی
بیشترین افت: ۸۷ درصد کاهش در طی بیش از ۶ ماه
توکن FXT با افت قیمت ۸۷ درصدی یکی دیگر از ارزهایی است که بیشترین افت قیمت را داشته است. قیمت آن از ۰٫۰۰۳۵ دلار در تاریخ ۸ جولای به ۰٫۰۰۰۴۳ دلار در ۲۹ دسامبر رسید.

بیت کوین گلد(BTG)

عملکرد سالانه: کاهش ۵۹ درصدی
بزرگترین کاهش: افت ۸۲ درصدی طی ۶ ماه
سال ۲۰۱۹ برای دارندگان بیت کوین گلد، سال غمباری بود. زیرا قیمت این ارز در نیمه دوم سال ۸۲ درصد کاهش یافت. قیمت بیت کوین گلد از ۳۱ دلار در ۲۵ ژوئن به ۵٫۳ دلار در انتهای سال کاهش یافت. این ارز در طول سال ۶۰ درصد کاهش قیمت داشت که به علت از لیست خارج شدن این ارز در صرافی بیترکس و محدودیت شهروندان آمریکایی در خرید و نگهداری این ارز بود.

اُمنیتیود(ECOM)

عملکرد سالانه: کاهش ۸۰ درصدی
بیشترین کاهش: افت ۶۵ درصدی در بیش از دو ماه
ماه اکتبر برای معامله گران ECOM یک ماه پر از جهش و ریزش بود، زیرا قیمت این ارز چندین بار افزایش و کاهش یافت. در ۱۴ اکتبر و پس از سومین جهش قیمت، روند ECOM نزولی شد و از آن زمان تقریبا ۶۵ درصد از ارزش خود را از دست داد و از قیمت ۰٫۰۷ دلار به ۰٫۰۲۴ دلار رسید.

استلار(XLM)

عملکرد سالانه: کاهش ۶۳ درصدی
بیشترین کاهش: افت ۶۳ درصدی در طول یک سال
استلار نیز با افتی ۶۳ درصدی در لیست بازندگان سال ۲۰۱۹ قرار دارد. قیمت این ارز در ماه نوامبر ۰٫۰۸ دلار بود و در حال حاضر با قیمت حدود ۰٫۰۴ دلار مبادله می شود.

اتریوم

عملکرد سالانه: کاهش ۱۲ درصدی
بیشترین کاهش: افت ۳۶ درصدی در ۱۰ روز
ذکر نام اتریوم برای دومین بار به این علت است که در ۸ جولای قیمت این ارز روند معکوسی را نشان داد و در طول ۱۰ روز ۳۶ درصد کاهش یافت و بازار سایر آلت کوین ها را نیز با خود همراه کرد.

ریپل(XRP)

عملکرد سالانه: افت ۴۷ درصدی
بیشترین کاهش: ۳۰ درصد کاهش در ماه نوامبر
ریپل با افت قیمت ۴۷ درصدی در طول یک سال و افت ۳۰ درصدی در طول ماه نوامبر آخرین ارزی است که کاهش زیادی را تجربه کرده است. در حالی که هنوز هم روند نزولی دارد، این ارز رکوردی را از نظر تعداد تراکنش ها در اوایل ماه دسامبر ثبت کرد. در تاریخ ۲ دسامبر، کل تراکنش های ریپل به یک میلیارد دلار رسید و باعث شد تا کاربران معتقد باشند که تیم پشت ریپل قصد دارد قیمت XRP را کاهش دهد.

منبع کوین سرا
مطالب مشابه