تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

شورای اروپا دو قانون در زمینه ارزهای دیجیتال تصویب کرد

شورای اروپا این هفته دو قانون مهم در زمینه ارزهای دیجیتال و بازار رو به توسعه آنها در قاره سبز تصویب کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، شورای اروپا که دستور کار سیاسی اتحادیه اروپا را هدایت می‌‌کند، این هفته دو قانون مهم در زمینه ارزهای دیجیتال و بازار رو به توسعه آنها در قاره سبز تحت عناوین «مقررات بازار دارایی‌‌های رمزنگاری» (MiCA‌ )و «قانون مقاومت عملیاتی دیجیتال» را تصویب کرد.

MiCA به‌طور خاص – که سند اولیه آن در ابتدا توسط کمیسیون اروپا در سپتامبر ۲۰۲۰ تهیه شد – با هدف ایجاد یک چارچوب نظارتی برای بازار دارایی‌‌های رمزنگاری شده است که از نوآوری پشتیبانی کرده و از پتانسیل دارایی‌‌های رمزنگاری شده استفاده می‌‌کند.

در حالی که پیش‌نویس این قانون هنوز باید توسط پارلمان اروپا نیز تصویب شود، در صورت قطعی شدن، صادرکنندگان دارایی‌‌های کریپتو را مشمول الزامات سخت‌گیرانه‌‌تری می‌‌کند، اما توکن‌‌های غیرقابل تعویض و توکن‌‌های کاربردی خارج از محدوده این مقررات جدید قرار خواهند گرفت.

با وجود مصوبه‌های سختگیرانه روزهای اخیر در حوزه ارزهای دیجیتال توسط آمریکا و هند که منجر به ریزش شدید بیت‌کوین و سایر این ارزها طی روزهای اخیر نیز شد، به نظر می‌‌رسد بازار آنها در قاره سبز همچنان رو به گسترش بوده و بعید است چنین اقداماتی بتوانند در دلسرد شدن سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به این حوزه، خللی وارد کند. به عنوان مثال، یکی از بانک‌‌های استونی به نام LHV Pank در ۲۱ نوامبر اعلام کرد که به مشتریان خود اجازه می‌دهد در لایت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند.

این توسعه کاری در حوزه ارزهای دیجیتال، LHV را به نخستین موسسه اعتباری استونیایی تبدیل کرده که مشتریان خود را قادر می‌‌سازد تا دارایی‌‌های دیجیتال را خریداری و نگهداری کنند. همچنین، بیت‌کوین، اتریوم، Uniswap، Aave، Chainlink، Stellar Lumens وPolygon دارایی‌‌هایی هستند که شهروندان استونیایی که با LHV Pank کار می‌‌کنند می‌توانند نسبت به معامله آنها با همکاری این موسسه اعتباری معامله کنند.

منبع دنیای اقتصاد
مطالب مشابه