تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

بازار بورس در انتظار سیاستهای جدید ارزی

رشد بورس با شیب ملایم و مثبت ادامه می‌یابد اما تحولات سیاسی، تصمیم‌های تازه در حوزه اقتصاد به خصوص مساله ارز می‌تواند چشم‌انداز این بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

حسین عادل‌زاده مدیرعامل شرکت کارگزاری کارآمد در گفت‌و‌گو با ایبنا در خصوص روند فعلی معاملات بورس و چشم‌انداز پیش روی تالار شیشه‌ای‌ اظهار داشت‌: با توجه به گزارشات فصلی مثبت در تعدادی از گروه‌ها از جمله پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی، قیمت‌های فعلی برای خرید مناسب ارزیابی و پیش‌بینی می‌شود این رشد درآمد ادامه داشته باشد که نکته‌ای مثبت در خصوص رشد شاخص و افزایش حجم معاملات خواهد بود. از طرف دیگر ریسک‌های سیاسی و تحریم‌های آمریکا نگرانی‌هایی را به وجود آورده که مانع رشد بازار شده است.

ریشه‌های نوسان

در همین رابطه

مدیرعامل شرکت کارگزاری کارآمد درباره تغییرات بازار سهام و شاخص مدت اخیر و دلایل ایجاد آن و اینکه آیا نوسان‌های شکل گرفته تحت تاثیر برگزاری مجامع شرکت‌هاست یا عوامل دیگری هم باعث این نوسان‌ها شده معتقد است‌: بخشی از این نوسان‌ها تحت تاثیر مجامع شرکت‌های بورسی است که از خرداد‌ماه آغاز شد و در تیر ماه به اوج خود رسید اما در سویی دیگر، با توجه به رشد و نوسانات خیره‌کننده بازار ‌(ارز، سکه و مسکن‌) بازار سرمایه نیز تحت شعاع قرار گرفته است.

عادل‌زاده در ادامه به تاثیر گزارش‌های شفاف‌سازی ناشران بورسی در شرایط فعلی تالار شیشه‌ای اشاره کرد و افزود: البته باید توجه داشت که گزارش‌های فصلی ناشران هم تاثیر مستقیمی در شکل‌گیری نوسان‌های فعلی از خود بر جای گذ‌اشته که در حال متعادل شدن است.

نقش عرضه‌های اولیه

این کارشناس بازار سرمایه آغاز دور تازه عرضه‌های اولیه در بازار سهام را مثبت ارزیابی کرد و افزود: به طور کلی وقتی بورس در شرایط رونق و رشد شاخص‌ها قرار دارد یکی از بهترین زمان‌ها برای ورود شرکت‌های جدید به این بازار است اما اینکه چطور و در چه شرایطی عرضه‌های اولیه در بورس صورت گیرد مهم است به طوری که به عنوان مثال اگر عرضه اولیه شرکت پتروشیمی پارس که نقدینگی زیادی را از بازار جذب کرد در شروع روند افزایش شاخص انجام می‌پذیرفت تحرک و رونق بیشتری را برای سهامداران و بازار ایجاد می‌کرد. مدیرعامل شرکت کارگزاری کارآمد به نقش عرضه‌های اولیه در توسعه و عمیق‌تر شدن بورس اشاره کرد و گفت: با این حال عرضه‌های اولیه به توسعه و عمق بازار بورس کمک شایان توجهی می‌کند و تداوم آن در بلند‌مدت در رشد بازار سهام تاثیر‌گذار خواهد بود.

چشم‌انداز بازار سهام

عادل‌زاده، چشم‌انداز بورس تا پایان شش ماهه نخست سال را مثبت و متعادل ارزیابی کرد و اظهار داشت: در مجموع با توجه به ریسک‌های سیاسی موجود، گزارش‌های ناشران بورسی و قیمت ارز گروه‌های پیشرو و صنایع مهم بورس همانند «پالایشی، پتروشیمی و فلزات اساسی» چشم‌انداز تالار شیشه‌ای مثبت ارزیابی می‌شود به طوری که این زنجیره در نهایت منجر به رشد شاخص بورس می‌شود. این تحلیلگر بازارهای ملی به بازدهی بورس نسبت به بازارهای موازی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به رشد بسیار زیاد بازدهی بازارهای «ارز، سکه و مسکن» آمارها نشان می‌دهد بازار سرمایه رشد چندانی نداشته و به همین دلیل این عقب‌ماندگی باید در بورس تا حدود قابل قبولی جبران شود.

افزایش ۴۰ درصدی صدور کدهای معاملاتی

از سوی دیگر روز گذشته مدیرعامل بورس تهران یک آمار تازه در خصوص تعداد صدور کدهای سهامداری اعلام کرد: در چهار ماهه اول سال ۹۷، تعداد ۵۵ هزار کد جدید معاملاتی در بورس تهران و ۲۲ تالار منطقه‌ای ایجاد شده است. حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران با بیان مطلب فوق گفت: در چهار ماهه اول سال ۹۷، تعداد ۵۵ هزار کد معاملاتی جدید در بورس تهران و ۲۲ تالار و دفتر منطقه‌ای صادر شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

قالیباف اصل افزود: این سرمایه‌گذاران برای نخستین بار وارد بازار سرمایه شده‌اند و این کدهای معاملاتی، وجوه جدیدی را به بازار سرمایه تزریق می‌کنند که در خدمت تامین مالی شرکت‌ها و بنگاه‌ها در سراسر کشور قرار می‌گیرد. مدیرعامل بورس تهران با اشاره به افزایش ارزش معاملات خاطرنشان کرد: بازار از نظر نقدشوندگی در وضعیت مناسب‌تری قرار گرفته است به طوری که در ۴ ماهه ۹۷ ارزش معاملات در بورس تهران از رقم ۲۵۴ هزار میلیارد ریال عبور کرده و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۸ درصدی داشته است. وی به افزایش ارزش روزانه معاملات اشاره کرد و اظهار داشت: متوسط روزانه ارزش معاملات به بیش از ۳۳۰۰ میلیارد ریال بالغ شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل با افزایش ۳۲ درصدی همراه شده است.

سخنگوی بورس تهران، بازار سرمایه را بازاری شفاف، نقد‌شونده و با ابزارهای مالی متنوع عنوان و تصریح کرد: بازار سرمایه برای تمام سلیقه‌ها متناسب با ریسک و بازده انتظاری، ابزار معاملاتی متنوع از قبیل سهام، صندوق‌های قابل معامله، قرارداد اختیار معامله و اوراق بدهی شامل اوراق مشارکت، انواع صکوک و گواهی سپرده بانکی را مهیا کرده است.

وی در پایان افزود: این ابزار معاملاتی متنوع به جذب منابع و تامین مالی بخش خصوصی و دولت، افزایش عمق بازار و ورود وجوه جدید به بازار کمک شایانی کرده است.

منبع جهان صنعت
مطالب مشابه