درجا زدن بورس

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از جهان صنعت، بازار سرمایه سومین روز کاری هفته را اگرچه مثبت آغاز کرد، اما رفته‌رفته با افزایش عرضه‌ها در نهایت با نزول به کار خود پایان داد، بنابراین در پایان معاملات دیروز شاخص کل بورس اوراق بهادار با ریزشی جزئی به یک میلیون و ۹۸۱ هزار واحد رسید و همچنان اولین هدف خود را پس گیری کانال ۲ میلیون واحد قرار دهد. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشدی جزئی به ارتفاع ۶۷۰ هزار واحد رسید. گفتنی است سه نماد «اخابر»، «کگل» و «فولاد» بیشترین تاثیر در شاخص کل بورس و سه نماد «شگویا»، «آریا» و «وسپهر» بیشترین تاثیر را در شاخص فرابورس داشته‌اند، همچنین سه نماد «ثشاهد»، «خگستر» و «شستا» سه نماد پرتراکنش بازار بورس و «خاور»، «شگویا» و «فزر» سه نماد پرتراکنش در بازار فرابورس دیروز بودند. لازم به ذکر است ارزش معاملات خرد در بازار دیروز مورخ ۹ آبان ماه ۱۴۰۲، مبلغ ۳ هزار میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان بود. گفتنی است حقیقی‌ها در روز گذشته حدود ۴۶۰ میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند. در بازار دیروز ۱۳۹ نماد در محدوده مثبت و ۲۷۳ نماد در محدوده منفی و در بازار فرابورس ۱۲۷ نماد در محدوده مثبت و ۱۳۹ نماد در محدوده منفی معامله شدند.

تحلیل بازار سه‌شنبه

شاخص کل بورس تهران دیروز درجا زد و تغییری ۰۱/۰ درصدی را تجربه کرد. با این حال خروج پول حقیقی ادامه یافت و حجم و ارزش معاملات خرد هم کاهشی بود. شاخص کل بورس تهران دیروز ۲۱۰ واحد افت کرد و با عقبگرد نامحسوس ۰۱/۰ درصدی، در پله یک میلیون و ۹۸۱ هزار و ۲۰۳ واحدی متوقف شد. شاخص هم‌‌وزن اما افزایشی بود، با این حال رشد این شاخص هم چندان ملموس نبود و با افزایش ۱۱۸ واحدی، ۰۲/۰ درصد بالا رفت و در پله ۶۷۰ هزار و ۲۱۳ ایستاد. شاخص فرابورس نیز تنها ۳۲ واحد رشد کرد و به سطح ۲۴ هزار و ۳۰۸ واحد رسید.

شاخص‌های بازار سهام در حالی دیروز در‌جا زدند که طی دو روز گذشته، سازمان بورس تلاش کرده بود از طریق برگزاری جلسه با حقوقی‌ها و استفاده از مانورهای خبری، فضای بازار را مثبت کند. این رویکرد طی دو روز یکشنبه و دوشنبه جواب داد، اما دیروز، بازار سهام متوقف شد. اگر‌چه در این میان خبرهایی مبنی بر اختلال در برخی سیستم‌های معاملاتی هم منتشر می‌شد.

نمادهای موثر

دیروز نمادهای اخابر، کگل و فولاد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای شتران، شبندر، خودرو و تاپیکو بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل بورس داشتند. در همین حال، ثشاهد، خگستر، شستا، ثامان، خودرو، سصفها و خساپا، پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی بودند. در آن سوی بازار، نمادهای شگویا، مادیرا، بپیوند و بساما، بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای آریا، وسپهر و خاور نیز بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل فرابورس داشتند. در همین حال، خاور، شگویا، فزر، کرمان، ثپردیس، فرابورس و گدنا، پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی دیروز بودند.

حجم و ارزش معاملات خرد

دیروز حجم معاملات خرد سهام، حق‌تقدم و صندوق‌های سهامی، با کاهش چشمگیر نسبت به روز دوشنبه، به رقم پنج میلیارد و ۸۰۰ میلیون برگه سهم رسید. در همین حال، ارزش معاملات خرد سهام، حق‌تقدم و صندوق‌های سهامی هم نسبت به روز دوشنبه کاهش یافت و به عدد سه هزار و ۳۰۷ میلیارد تومان رسید. دیروز همچنین در حالی که ۶۸ درصد از نمادهای بازار منفی بودند، به میزان ۴۴۸ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. در همین حال، صندوق‌های درآمد ثابت حدود ۸۹ میلیارد تومان پول حقیقی جذب کردند.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.