تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

روند صعودی بورس های آسیایی ادامه یافت

به دنبال انتشار خبری مبنی بر احتمال تمدید مهلت مذاکره تجاری با چین توسط ترامپ، بورس‌های آسیایی به روند صعودی روز گذشته خود ادامه دادند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با اشاره به این‌که روند مذاکرات بین چین و آمریکا بر سر مسائل تجاری و پرهیز از جنگ تعرفه‌ها پیشرفت داشته، گفته است: کارها دارد خوب پیش می‌رود. اگر به رسیدن به توافق نزدیک باشیم، می‌توانیم اندکی بیش از مهلت تعیین شده صبر کنیم.

پیش‌تر ترامپ تهدید کرده بود در صورتی که تا پیش از پایان ماه جاری به توافق تجاری با چین نرسد، بر واردات کالاهایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از چین، تعرفه وضع خواهد کرد. واشنگتن، چین را به رفتار ناعادلانه متهم می‌کند و خواهان کاهش کسری تراز تجاری خود با این کشور است.

در معاملات روز چهارشنبه، شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو با ۱.۵ درصد افزایش به ۲۱ هزار و ۱۱۸.۳۲ واحد رسید. در بورس‌های چین نیز روند صعودی بود به گونه‌ای که شاخص “شانگهای کامپوزیت” با ۰.۲ درصد افزایش در سطح ۲۶۷۷.۸۵ واحدی ایستاد و شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ با صعود ۰.۴ درصدی، خود را به سطح ۲۸ هزار و ۲۸۶.۲۶ واحدی رساند.

با این حال کارشناسان نسبت به موقت بودن روند صعودی شاخص‌ها نگران‌اند. جفری هالی، تحلیلگر مؤسسه “اونادا” گفت: روند صعودی بازارها بیش از آنکه متکی به واقعیات باشد مبتنی بر امیدواری نسبت به پایان جنگ تجاری است.

در دیگر نقاط جهان و از جمله در بین بورس‌های اروپایی و آمریکایی نیز روند صعودی هر چند که با شدت کم، ادامه یافت و شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۰.۱ درصد افزایش به ۷۱۳۳.۱۴ واحد رسید. در وال استریت، شاخص “داو جونز” با جهش ۱.۵ درصدی در سطح ۲۵ هزار و ۴۲۵.۷۶ واحد بسته شد.

در معاملات نفت، هر بشکه نفت “وست تگزاس اینترمدیت” با ۴۶ سنت افزایش به ۵۳.۵۶ دلار رسید و نفت برنت با ۴۸ سنت افزایش به رقم ۶۲.۹۰ دلار در هر بشکه رسید.

منبع ایسنا
مطالب مشابه