تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

سمت و سوی بازار سرمایه تا پایان سال

بازار سرمایه که ادعا می‌شد با اجرای دامنه نوسان نامتقارن از روند نزولی نجات می‌یابد، حالا دو هفته‌ای است که در مسیری فرسایشی گرفتار شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصای معاصر، اکنون این بازار نه‌تنها همچنان شاهد ریزش شاخص کل است بلکه با مشکل دیگری مبنی بر کاهش ملموس ارزش معاملات نیز مواجه شده است. در این میان اخبار مربوط به روند احیای برجام نیز اهالی بازار سهام را در بیم و امید نگه داشته و از سوی دیگر سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی متفاوتی که از سوی آمریکا ارسال می‌شود بر ابهامات افزوده است. در حقیقت بازار سرمایه در حالی به پایان سال نزدیک می‌شود که نه‌تنها از مقررات زیان‌آور داخلی رنج می‌برد بلکه دچار فضای ابهام‌آمیز و حاشیه‌های بیرونی بسیاری نیز شده است. عباسعلی حقانی‌نسب کارشناس بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با «جهان‌صنعت» در کنار ابهامات سیاسی، دامنه نوسان نامتقارن را نیز یکی دیگر از چالش‌های مهم بازار در این روزها دانسته و تاکید کرده است که در صورت تداوم این اقدام، بازار تا پایان سال روندی فرسایشی را طی خواهد کرد. در این میان از آنجا که همچنان نمی‌توان پیش‌بینی کرد که بازار سهام سال ۱۳۹۹ را چگونه به پایان خواهد رساند، عموم تحلیلگران توصیه می‌کنند سهامداران طی روزهای آینده با مطالعه و تحلیل بیشتری به معاملات ورود کنند. طی روزهای گذشته اعلام شد آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران در کره‌جنوبی موافقت کرده است. اما در همین حال روز پنجشنبه نیروهای آمریکایی در شرق سوریه به مواضع ایران حمله کردند. از سوی دیگر نیز اگرچه آمریکا اعلام کرده خواستار شرکت در جلسه‌ای مشترک با طرف‌های برجام از جمله ایران است اما در همین حال همچنان ایران را به نقض برجام متهم می‌کند. ارسال سیگنال‌های متفاوت از سوی این کشور سبب شده بازار سرمایه ایران که به شدت از حواشی سیاسی داخلی و بین‌المللی تاثیر می‌پذیرد، روزهای پرابهامی را سپری کند. در همین حال محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهوری طی اظهاراتی درباره نرخ ارز بیان کرده است: «افزایش قیمت دلار تا ۲۷ هزار تومان به دلیل اداره اقتصاد کشور بوده است. از نظر اقتصادی ارز ایران ۲۵ هزار تا ۲۷ هزار تومان نیست و ما برای از بین بردن فشار دشمنان و حل مسائل این کار را انجام دادیم.» اگرچه او روز گذشته توضیحاتی را در این باره ارائه داد اما همچنان بر تمایل دولت برای کنترل نرخ ارز و کاهش آن تاکید شده است. از همین رو اهالی بازار سرمایه سیگنال کاهش نرخ ارز را دریافت کرده‌اند! در همین حال اجرای دامنه نوسان نامتقارن پویایی بازار را از میان برده و آن را وارد مرحله‌ای فرسایشی کرده است.

حرکت کج‌دار و مریز بازار تا ۳ ماه آینده

در همین رابطه

عباسعلی حقانی‌نسب کارشناس بازار سرمایه به بررسی اثرگذاری این موارد بر روند معاملات بازار سرمایه پرداخته است. وی بیان می‌کند: «به نظر من اتفاقاتی که در بحث برجام رخ داد نه آنقدر مثبت بود که بخواهد تحول خوش‌بینانه خاصی ایجاد کند و نرخ دلار را در سراشیبی قرار دهد و نه آنقدر منفی بود که نرخ دلار را بالا ببرد. در واقع در شرایط بینابین قرار دارد. از همین رو به نظر من دست‌کم تا سه ماه آینده که با آژانس انرژی اتمی توافق شده و به آمریکا هم مهلت داده شده تا گزینه اقدام در مقابل اقدام را آغاز کند، عملا وضعیت به صورت کج‌دار و مریز ادامه پیدا خواهد کرد تا این روند در نهایت به نتیجه‌ای برسد.»

قیمت فعلی ارز واقعی است

حقانی‌نسب همچنین در واکنش به سخنان رییس دفتر رییس‌جمهوری درباره نرخ ارز می‌گوید: «بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که کاهش نرخ ارز به هیچ‌وجه کاهش نرخ کالاها را به دنبال نخواهد داشت زیرا افزایش نرخ کالاها بیشتر در نتیجه افزایش حجم نقدینگی و سرکوب تورم به ویژه سرکوب نرخ ارز در زمان اجرای برجام و دوره‌های قبل‌تر آن است.

در واقع با وجود اینکه نقدینگی به شکل وحشتناکی رشد کرده بود، به پشتوانه ذخایر ارزی و ارزهای حاصل از صادرات نرخ ارز را پایین نگه داشته بودند.» این کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد: «اگر نیت دولت این است که کاهش نرخ ارز، کاهش قیمت‌ها را به دنبال داشته باشد، به این نتیجه نمی‌رسد و تنها ممکن است بتواند شتاب افزایش قیمت‌ها را کند کند.

ولی اینکه قیمت‌های فعلی را کاهش دهد خیلی متصور نیست. ضمن اینکه با توجه به حجم نقدینگی و شرایط موجود، نرخ ارز در همین دامنه ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان می‌تواند نوسان داشته باشد و از لحاظ اقتصادی خیلی نباید پایین‌تر از این دامنه باشد.» حقانی‌نسب ادامه می‌دهد: «چه‌بسا اگر بانک مرکزی اراده پیدا کند و حجم نقدینگی فریزشده در قالب دارایی بانک‌ها را افشا کند، خواهیم دید که نقدینگی خیلی زیادتری وجود دارد.

اشکال اینجاست که بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد بانک‌ها در قالب تجدید ارزیابی، دارایی‌های خود را افشا کنند زیرا در صورتی که این دارایی‌ها افشا و میزان تخلف بانک‌ها نمایان شود مجبور خواهند بود این دارایی‌ها را واگذار کنند و در این صورت حجم نقدینگی خفته و فریزشده آزاد می‌شود. در چنین شرایطی، قیمت دلار مجددا افزایش می‌یابد و آن وقت حتی نرخ ۳۰ هزار تومان هم برای دلار منطقی است.

آسیب‌شناسی دامنه نوسان نامتقارن

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به چالش مهم این روزهای بازار تصریح می‌کند: «از روزی که شورای بورس مقررات دامنه نوسان نامتقارن را تصویب کرد و حتی قبل‌تر از آن به متولیان امر هشدار داده بودیم که این کار اگرچه ممکن است در روزهای اول شرایط مثبتی را در بازار حاکم کند اما از آنجا که بازار ما مختصات توده‌واری پرشتابی دارد، در صورت عدم شکل‌گیری صف خرید به دلیل دامنه مثبت زیاد سریعا دچار وضعیت نامطلوبی می‌شود و به صف فروش می‌نشیند و شرایط فرسایشی به خود خواهد گرفت.» حقانی‌نسب ادامه می‌دهد: «به نظر من این وضعیت اجازه نمی‌دهد بازار شرایط مثبتی را طی کند بلکه در مقابل ممکن است شرایط منفی البته با افت اندک روزانه را به صورت فرسایشی ادامه دهد؛ مگر اینکه دوستان متوجه مشکل شده باشند و این تصمیم را لغو کنند.» وی می‌افزاید: «اگر دوستان به دنبال این بودند که از منافع سهامداران در شرایط توده‌واری بازار حمایت کنند، باید دقیقا عکس این تصمیم را اتخاذ می‌کردند.

هر چند اعتقاد دارم بیشتر باید روی حجم مبنا کار شود تا دامنه نوسان، اما اگر اراده آنها بر این بود که بازار سرمایه رشد کند باید دامنه نوسان مثبت را دو و منفی را شش انتخاب می‌کردند.

در این صورت ممکن بود بازار مثبت شود.» این کارشناس بازار سرمایه اضافه می‌کند:«در شرایط فعلی فکر می‌کنم این مدل با توجه به اینکه به پایان سال هم نزدیک می‌شویم و عده‌ای از حقیقی‌ها و حقوقی‌ها هم اقدام به نقد کردن سهام خواهند کرد، ممکن است بازار را همچنان منفی نگاه دارد. امیدوارم دوستان هر چه سریع‌تر در این مقررات تجدیدنظر کنند.» حقانی‌نسب تاکید می‌کند: «این تصمیماتی که اتخاذ شد در جهت حمایت از سهامداران نبود و جزو تصمیمات اشتباهی بود که متاسفانه با تغییر مدیریت گرفته شده است.»

منبع جهان صنعت
مطالب مشابه