عقبگرد سنگین در شروع هفته

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از جهان صنعت، ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران دیروز بیش از ۵/۵ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۸۷ هزار فقره معامله و به ارزش ۴۲۷۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند. همه شاخص‌های بورس دیروز قرمز شدند، اما میزان کاهش‌ها زیر یک درصد بوده است. شاخص کل و شاخص قیمت در بورس با معیار وزنی- ارزشی ۵۱ صدم درصد کاهش یافتند. این دو شاخص با معیار هم‌وزن ۳ صدم درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور ۵۸ صدم درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۶۷ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۳۱ صدم درصد افت کرد.

نمادهایی که قبلا شاخص‌ساز بودند، دیروز بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند که می‌تواند به نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، بانک ملت، پالایش نفت اصفهان، گل‌گهر، ملی مس و پالایشگاه تهران اشاره کرد. در فرابورس ایران هم شاخص کل دیروز با ۲۹ واحد کاهش به رقم ۲۷ هزار و ۹۴۷ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس بیش از یک میلیون و ۴۰۳ هزار میلیارد تومان شد.

ارزش بازار پایه فرابورس ۴۰۹ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۷/۳ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۱۷۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۳۲۲۸ میلیارد تومان دادوستد کردند. شاخص‌ کل و شاخص قیمت فرابورس ۱۲ صدم درصد کاهش یافتند، اما این دو شاخص با معیار هم‌وزن ۴ صدم درصد رشد کردند.

شاخص بازار اول فرابورس ۲۳ صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم فرابورس

۷ صدم درصد افت کرد. دیروز نمادهای انتخاب الکترونیک و فولاد هرمزگان بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای جهان فولاد غدیر، تجلی توسعه معادن، پتروشیمی زاگرس،‌ نیروگاه برق دماوند و بهمن‌دیزل بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشتند. با توجه به اینکه پروژه‌های عمرانی زیاد نیمه‌تمام مانده‌اند، به‌گونه‌ای که روز گذشته رییس سازمان برنامه اعلام کرد که بودجه‌های دولت فقط برای تکمیل پروژه‌هایی با پیشرفت بالای ۵۰ درصد اختصاص می‌یابد، اما برای تکمیل این پروژه‌ها نیاز به اهرم کردن منابع بخش خصوصی و عمومی با منابع اندک دولتی است تا پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند. یکی از زمینه‌های تامین مالی بازار سرمایه است که می‌توان منابع جمع‌آوری‌شده از این بازار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان اهرمی برای اتمام پروژه‌ها به‌کار برد. البته باید این پروژه‌ها از نظر مدیریت یا درآمد به بهره‌برداران پروژه واگذار شود تا انگیزه‌ای برای مشارکت در اتمام پروژه‌ها به وجود آید. دولت باید از بازار سرمایه حمایت کند تا بتواند برای اتمام پروژه‌ها از این بازار تامین مالی کند.

تحلیل بازار شنبه

بورس تهران آخرین هفته آبان را در محدوده سرخ‌رنگ آغاز کرد و با خروج خفیف پول حقیقی روبه‌رو بود. دیروز ۶۲ درصد از نمادهای بازار سهام منفی بودند و حجم معاملات خرد تنها ۶ میلیارد برگه سهم بود. شاخص کل بورس تهران در نخستین روز از هفته جاری منفی شد و با عقبگرد ۱۰ هزار و ۳۱۵ واحدی، معادل ۵۱/۰ درصد کاهش یافت تا در سطح دو میلیون و ۲۸ هزار و ۵۶۷ واحد قرار گیرد. امروز گروه‌های فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی، پیش‌روی ریزش نمادهای بازار بودند. شاخص کل هم‌وزن نیز در معاملات روز شنبه، افت داشت. نماگر شرکت‌های کوچک و متوسط بازار سهام دیروز ۲۱۸ واحد، معادل ۰۳/۰ درصد پایین رفت و در سطح ۷۰۱ هزار و ۹۱۶ واحد قرار گرفت. شاخص کل فرابورس هم در پایان معاملات روز شنبه ۲۹ واحد عقب‌نشینی کرد و به ۲۴ هزار و ۹۴۷ واحد رسید.

نمادهای موثر

دیروز نمادهای فولاد، فارس و وبملت هر کدام بیش از ۱۰۰۰ واحد شاخص کل بورس را پایین کشیدند. پس از این نمادها، شپنا، کگل، فملی و شتران، بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل بورس داشتند. در همین حال، شستا، وبملت، حفاری، خگستر، ثشاهد، خساپا و خودرو پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی بودند. در آن سوی بازار، نمادهای انتخاب و هرمز، بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فغدیر، تجلی، زاگرس، دماوند و خدیزل، بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل فرابورس داشتند. سامان، ثپردیس، کرومیت، فزر، کرمان، ثغرب و خاور نیز پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی بودند.

حجم و ارزش معاملات خرد

دیروز حجم معاملات خرد سهام، حق‌تقدم و صندوق‌های سهامی به ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون برگه سهم رسید که با ارزش سه هزار و ۶۸۹ هزار میلیارد تومان دادوستد شد. دیروز همچنین بیش از ۲۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. در همین حال، صندوق‌های درآمد ثابت هم شاهد خروج ۳۷۴ میلیارد تومانی پول حقیقی بودند.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.