تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

عقب نشینی بورس برای دومین روز پیاپی

بازگشت فلزات اساسی به صدر معاملات

شاخص بورس امروز (دوشنبه) با ۶۸ پله عقب نشینی، جایگاه ۹۵ هزار و ۸۴۷ واحدی را از آن خود کرد. دیروز تحت تاثیر افت بهای نفت و فلزات در بازارهای جهانی، افت ۱۶۱ پله ای ثبت شد.

در معاملات امروز یک میلیارد و ۵۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۲۴۸ میلیارد ریال در ۶۳ هزار و ۵۹۴ نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد، شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد ۲۱ واحد کاهش یافت و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۱ واحد بالا رفت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز هشت واحد افزایش یافت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور ۶۹ واحد پایین آمد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۸۲ واحد افت کرد اما شاخص بازار دوم بورس ۳۶ واحد افزایش یافت.

بازگشت فلزات اساسی به صدر معاملات

در همین رابطه

گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین بود؛ در این گروه ۱۴۷ میلیون سهم به ارزش ۳۶۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه محصولات فلزی به ارزش ۲۱۱ میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش ۱۷۲ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم، گروه کانی های فلزی با معاملاتی به ارزش ۱۳۱ میلیارد ریال جای گرفت.
گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش ۱۲۷ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز، نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، وامید(گروه مدیریت سرمایه گذاری امید)، فولاد (فولاد مبارکه) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت، در مقابل، سپ (پرداخت الکترونیک سامان کیش) با تاثیرگذاری مثبت مانع افت بیشتر شاخص شد.

 افزایش سه واحدی فرابورس

شاخص کل فرابورس (آیفکس) با بیش از سه واحد رشد، به جایگاه یک هزار و ۱۰۸ واحدی صعود کرد.
حجم معاملات در بازار‌های ۹ گانه به بیش از ۵۹۵ میلیون ورقه و ارزش آن نیز به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رسید.
نمادهای ذوب (ذوب آهن)، مارون (پتروشیمی مارون)، میدکو و شپاس (نفت و گاز پاسارگاد) بیشترین سهم را در رشد شاخص داشت؛ زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) نیز بالاترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت.

مطالب مشابه