تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

مسیر احتمالی بورس در هفته نخست مرداد?

در هفته گذشته بازار سرمایه شاهد بهبود روند معاملات در نمادهای منفی بود. همچنین روند مثبت شاخص کل در آخرین روز کاری از دیگر نکات مثبت قابل اشاره در تحرکات بازار طی هفته گذشته است. با این حال بازار سرمایه با وقفه‌ای چندروزه و تعطیلی تهران نتوانست به تحرکات هفته‌های گذشته خود ادامه دهد. این در حالی است که بورس طی یک ماه گذشته رکورد بیشترین بازدهی مثبت خود را نسبت با سال گذشته ثبت کرده و در بین بازارهای موازی هم توانسته عملکرد مثبتی را به جا بگذارد و سود بهتری را نصیب سهامداران کند. کارشناسان بر این باورند که رشد بورس طی هفته جاری با افت و خیزهای مقطعی ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، طی یک ماه گذشته بورس با بازدهی بیش از ۱۲ درصدی در میان بازارهای دیگر بهترین نتیجه را ثبت کرد. در دو روز ابتدایی معاملات هفته گذشته با پیشروی گروه‌ها مخابراتی، پالایشی و معدنی بود. ارزش معاملات بورس با وجود آنکه روند بازار در هفته‌های گذشته مثبت بوده است اما از مرز شش هزار میلیارد تومان فراتر نرفت و نتوانست رکورد بهتری را ثبت کند. اما دلایل رشد بورس در یک ماه گذشته چه بوده است؟ کارشناسان بازار سرمایه معتقدند در هفته‌های گذشته یکی از عوامل مهم رشد بازار، برگزاری مجامع و تقسیم سودهای شرکت‌های بورسی بوده است. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل روند تند تورم در کشور و افزایش قیمت دلار توانستند درآمد بهتری را کسب کنند. در نتیجه سودهای تقسیمی خوبی را به سهامداران خود دادند. از دیگر عوامل مهم رشد بازار سهام در روزهای گذشته می‌توان به بی‌خبری بورس نسبت به مسائل سیاسی داخلی اشاره کرد. به اعتقاد سلمان نصیرزاده، اگر بازار در یک ماه گذشته توانست روند قابل‌قبولی را داشته باشد نبود دخالت از سمت دولت و بی‌توجهی به بازار سرمایه بوده است. در غیر این صورت بازار باز هم با دستکاری مواجه می‌شد و روند دیگری را در پیش می‌گرفت. در حال حاضر در وضعیت انتقال دولت قرار داریم و دولت حداقلی‌ترین دخالت را در بازار دارد.

تحرک نمادهای کوچک

در همین رابطه

برای هفته پیش‌ رو با توجه به تعطیلی و وقفه چندروزه در کار بازار سرمایه، کارشناسان نظرهای مختلفی را نسبت به پیش‌رو بودن گروه‌های بورسی دارند. اغلب کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند بازار در روزهای آینده و بعد از تعطیلات با تحرکات مثبت نمادهای کوچک همراه باشد. گروه سیمان و مواد غذایی از جمله گروه‌هایی هستند که مورد توجه تحلیلگران برای هفته پیش‌رو بازار قرار گرفته‌اند. به گزارش تجارت‌نیوز، دیگر کارشناسان هم بر این نظر هستند که گروه پالایشی و پتروشیمی می‌توانند در روزهای آینده لیدر بازار باشند و روند قابل توجهی را از خود نشان دهند. این گروه هفته گذشته به دلیل انتشار گزارشات مالی شرکت‌های پالایشی توانست روند بازار را در دست بگیرد و تحرکات مثبتی را ثبت کند. همچنین در روزهای گذشته در مجامع شرکت‌های پالایشی سودهای تقسیمی قابل‌توجهی بین سهامداران این نمادها تقسیم شد. اما از طرف دیگر به طور میانگین روزانه ۴۶ میلیارد تومان خروج پول حقیقی در بازار سهام ثبت‌شده که گفته می‌شود برگزاری مجامع سالانه از علت‌های افزایش عرضه‌ها در هفته گذشته بوده است.

گام نخست شاخص در مسیر صعود

در پیش‌بینی بورس دوشنبه و با توجه به شرایط بازار، انتظار می‌رود که شاخص کل در اولین روز کاری در مدار مثبت کار خود را آغاز کند و درنهایت بر مقاومت یک میلیون و ۳۱۲ هزار واحدی غلبه کند. یکی دیگر از تحولاتی که معامله‌گران در هفته آتی انتظار آن را دارند بازگشت بسیاری از شرکت‌ها از مجامع سالانه خود است که می‌تواند سبب بالا رفتن میزان ارزش معاملات خرد شود. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها به موجب تقسیم سود خود به سهامداران بعد از مجمع از نظر قیمتی ارزنده‌تر خواهند شد و این دو موضوع در کنار هم می‌تواند سبب شود تا شاخص کل به سلامت از سطح مقاومتی خود عبور کند. از لحاظ تکنیکالی بعد از شکسته‌شدن یک مقاومت معتبر، معمولا دوباره به سطح مقاومتی فوق یک پول بک اتفاق می‌افتد و سپس ادامه روند صعودی رقم می‌خورد.

در این رابطه انتظار می‌رود که شاخص کل و کلیت بازار در اولین روز معاملاتی در هفته پیش رو با روندی مثبت کار خود را آغاز کند اما عرضه‌ها به دلیل قرارگرفتن شاخص در محدوده مقاومتی شدت گیرد که البته می‌توان امیدوار بود با فاصله گرفتن شاخص از سطح یک میلیون و ۳۱۰ هزار واحدی شدت عرضه‌ها کاهش یافته و همین میزان سمت تقاضا تقویت شود. به گزارش بورسان، در حال حاضر اندیکاتور RSI شاخص کل روند صعودی خود را قطع کرده و وارد وضعیت ساید شده است؛ اما مادامی که واگرایی منفی میان این اندیکاتور و نمودار شاخص کل به وجود نیاید، نمی‌توان نسبت به تغییر روند جدی شاخص کل از مثبت به منفی نگرانی داشت.

رشد شاخص هم‌وزن

گفتنی است شاخص هم‌وزن نیز، در هفته گذشته نتوانست بر مقاومت خط روند نزولی پیش روی خود غلبه کند و در نهایت با اندکی نوسان همچنان با این مقاومت دست به گریبان است. احتمالا در هفته آینده شاخص هم‌وزن بر مقاومت فوق فائق شود و در نتیجه افزایش عرضه‌ها در اواخر هفته، مجددا به سمت این سطح حرکت کند. نکته حائز اهمیت دیگر در این رابطه این است که میان دو سقف پیشین شاخص هم‌وزن و اندیکاتور RSI واگرایی منفی قوی شکل گرفته است که در صورتی که منفی‌ها هفته آتی در این شاخص تداوم یابند، مورد تایید قرار می‌گیرد و چشم‌انداز کوتاه‌مدت خوبی را نمی‌توان پیش‌روی این شاخص در نظر گرفت. اما با عبور از سقف قبلی در RSI و شکسته شدن روند نزولی میان‌مدت شاخص هم‌وزن این سناریو می‌تواند ناکام بماند.

منبع جهان صنعت
مطالب مشابه