تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

ناتمامی رکوردشکنی ها، در بورس تهران

باز هم یک رکورد شکنی دیگر در بورس تهران به ثبت رسید، تا مرداد طلایی بازار سهام بیش از گذشته درخشان باشد. برهمین اساس، در حالیکه هنوز یک ساعت از شروع معاملات نگذشته است، شاخص بازار سهام با رشد بیش از سه هزار واحد، برای اولین بار به کانال ۱۳۴ هزار واحد رسید. در این میان صنایع پتروشیمی و فلزی پیشتاز رشد شاخص هستند و نمادهای این گروه ها بیشترین اثر را بر رشد شاخص داشته اند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر ، روزهای پایانی مرداد، روزهای خوش یمنی برای بازار سرمایه ایران است. روزهایی که به نظر می رسد نگاه اکثر سرمایه گذاران معطوف به بورس تهران شده است. برهمین اساس ، امروز نیز، مانند بسیاری از روزهای تابستان، شاخص کل با رشدی چشمگیر، رکوردی جدید به ثبت رساند و از مرز کانال ۱۳۴ هزار واحد عبور کرد.

بورس تهران امروز از دقایقی قبل از شروع معاملات شاهد صف نشینی و افزایش تقاضا در بسیاری از صنایع بود. بر همین اساس بازگشایی بازار با رشد چشمگیر شاخص کل آغاز شد و بازدهی این مولفه را به حدود ۴۰ درصد از ابتدای سال رساند.

شاخص کل تنها در ۳۰ دقیقه آغازین معاملات با رشد بیش از سه هزار واحدی از نیمه های کانال ۱۳۴ هزار واحد گذشت و به رقم ۱۳۴ هزار و ۷۰۰ واحد رسید. ارزش معاملات بازار سهام نیز تا کنون به حدود ۱۶۰ میلیارد تومان رسیده و حجم معاملات به بیش از ۵۲۲ میلیون سهم ارتقا یافته است.

برخلاف چند روز اخیر، امروز از دقایق ابتدایی تغییر مالکیت بازار به نفع بازیگران حقیقی است. حقوقی ها که روزهای گذشته حمایت قابل توجهی از شاخص کل داشتند، امروز نیز حضور پررنگی دارند، اما این توان نقدینگی بازیگران خرد است که بازار را یکدست سبزپوش کرده است.

بر اساس این گزارش، تاکنون بیشترین اثر را بر رشد شاخص نماد “فارس” داشته است. صنایع پتروشیمی خلیج فارس که طی روزهای اخیر شاهد اصلاح قیمتی بود، امروز با حضور ۶۸ درصدی حقیقی ها در سمت تقاضا رشد حدود ۴ درصدی داشته است.

دیگر نماد موثر بر رشد شاخص “فولاد” است. فولاد مبارکه اصفهان که روز گذشته در کدال از سرمایه گذاری در یک پروژه جدید خبر داده بود، امروز با تقاضای بسیاری از سوی سهامداران همراه شده است.

همچنین تا این لحظه نماد “وغدیر” با صف خرید ۸۹ میلیون سهمی در صدر تقاضای سهامداران قرار دارد، و بعد از آن نماد های “فاراک” و “شوینده” با حدود تقاضای ۴۰ میلیون سهمی در رده های بعدی قرار گرفته اند.

در همین رابطه
منبع پایگاه خبری بازار سرمایه ایران
مطالب مشابه