تجزیه و تحلیل اخبار و تحولات اقتصادی ایران و جهان

افزایش قیمت اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه

قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰.۳۲ درصد افزایش به ۱۷۳۲ دلار و ۵۲ سنت رسید.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، قیمت طلا روز جمعه شاهد افزایش اندکی بود، اما به دنبال تقویت ارزش دلار و رشد سوددهی اوراق قرضه دولت آمریکا در مسیر ثبت اولین افت هفتگی طی ۳ هفته گذشته قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۰٫۳۲ درصد افزایش به ۱۷۳۲ دلار و ۵۲ سنت رسید. اما در معاملات هفتگی قیمت فلز زرد شاهد افت حدودا ۰٫۸ درصدی بود. قیمت طلا در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۰٫۴۳ درصد افزایش به ۱۷۳۴ دلار و ۷۰ سنت رسید.

در همین رابطه

کاهش قیمت سکه و دلار

افزایش قیمت جهانی طلا

دیوید مگر تحلیلگر بازار فلزات گرانبها در این باره گفت: «تقویت ارزش دلار و بالا رفتن سوددهی اوراق قرضه بازار طلا را تحت فشار قرار داده است. اما از سوی دیگر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و سیاست پایین نگه داشتن نرخ بهره توسط فدرال رزرو سبب شده تا اشتها برای خرید طلا همچنان بالا باشد.» وی افزود، مشخص نیست که در نهایت کفه کدام سمت سنگین تر خواهد بود.

افزایش نسبی قیمت نفت در روز جمعه در حالی است که ارزش دلار تقویت شده و سوددهی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا بالا رفته است. تقویت دلار سبب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی می شود که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند. بالا رفتن سوددهی اوراق قرضه نیز هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازارهایی همچون بازار طلا را بالا می برد.

سوکی کوپر تحلیلگر بانک استاندارد چارترد گفت، در کوتاه مدت انتظار می رود قیمت طلا در سه ماهه دوم سال به طور متوسط به ۱۷۷۵ دلار برسد. اما فارغ از تحولات کوتاه مدت، در بلندمدت تحولات کلان همچنان به سود بازار طلاست، زیرا روند دلار کاهشی است.

حجم دارایی های اس پی دی آر گلد تراست بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۴۰ تن کاهش داشته است.

منبع رویترز تسنیم
مطالب مشابه