بازی تکراری دلار تابستانه

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از دنیای اقتصاد، اینکه شوک تکرار شود یا خیر بستگی به تنظیم‌گری ما دارد.» بررسی‌های به‌عمل آمده از روند نرخ ارز در سال جاری مهر تاییدی است بر سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه. پس از شوک شدید ارزی در ماه‌های انتهایی سال گذشته و رسیدن نرخ دلار آزاد به سطوح قیمتی کانال ۵۰ هزار تومانی، با شروع فعالیت بازار در سال جدید دامنه نوسان شاخص ارزی به تدریج کوچک شد. افزایش ذخایر ارزی به‌واسطه آزاد‌سازی دارایی‌های بلوکه شده و همچنین افزایش درآمد‌های ارزی صورت گرفته از جمله مهم‌ترین عوامل در راستای ثبات نسبی بازار است. اما با این حال باید دید که بانک مرکزی تا چه زمانی با اتکا به ذخایر خود اقدام به کنترل بازار کرده و از رشد نرخ ارز جلوگیری می‌کند.

دیروز یکشنبه ۵ شهریور ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز شنبه به پله انتهایی کانال ۴۸هزار تومانی رسیده بود در صبح روز گذشته فعالیت خود را در بازه قیمت ۴۸ هزار و ۹۰۰ تا ۴۹ هزار و ۱۰۰ تومان آغاز کرد. تا ساعات پایانی روز گذشته نرخ دلار از بازه مذکور خارج نشد و در نهایت با حدود ۱۰۰ تومان رشد نسبت به نرخ پایانی روز شنبه در رقم ۴۹ هزار و ۵۰تومان به نوسان روزانه خود پایان بخشید. البته در معاملات فردایی عصر روز گذشته ارقام در یک پله بالاتر از قیمت نقدی ارائه می‌شد.

اما این رشد قیمت در معاملات فردایی مبحث تازه‌ای نیست و عمدتا پس از اتمام معاملات نقدی رقم فردایی رشد نسبی را تجربه می‌کند. همزمان با رشد قیمت دلار، نرخ سکه نیز در بازار روز گذشته رشد کرد. هر قطعه از این فلز گران‌بها در بازار روز گذشته حدود ۱۵۰ هزار تومان رشد کرد و به رقم ۲۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. نمودار قیمت دلار از روز‌های میانی تیر ماه سال جاری تاکنون شیب تندی به خود ندیده است. تحلیلگران بر این باورند که آرامش تابستانه دلار ناشی از دست پر بانک مرکزی است. منابع ارزی آزاد شده و افزایش فروش نفت ۲ عاملی است که توان حضور بانک مرکزی در بازار ارز را افزایش داده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در سخنان جدید خود در کنار اشاره به مبحث ثبات نسبی بازار و بازگشت دارایی‌های بلوکه شده تحت تصمیم بانک مرکزی از بهبود شرایط فروش نفت سخن گفت.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.