دلار به نیمه نخست کانال ۴۹ بازگشت

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از دنیای اقتصاد، این در شرایطی است که با توجه به اخبار منتشر شده در زمینه حجم تولید و فروش نفت کشور، به عقیده بسیاری از تحلیلگران اقتصادی شرایط جهت ثبات نرخ ارز فراهم بوده و ذخایر ارزی کشور در شرایط مناسبی قرار دارد. روابط عمومی شرکت ملی نفت در روز گذشته اعلام کرد: «اکنون رتبه ایران در اوپک در زمینه تولید نفت به پیش از تحریم‌‌‌ها بازگشت، تا پیش از دولت سیزدهم تولید نفت کشور ۲ میلیون و ۲۵۰‌هزار بشکه بود و اکنون به ۳/ ۳ میلیون بشکه در روز رسیده است و تا ۱۰ روز دیگر به روزانه ۴/ ۳ میلیون بشکه می‌‌‌رسد.» در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با حدود ۱۴۰ تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ نقدی روز سه‌شنبه به رقم ۴۹‌هزار و۳۰۰ تومان رسید. علاوه بر دلار قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید نیز در بازار دیروز ۱۱۰‌هزار تومان افت کرد.

دلار در پله سوم کانال ۴۹

دیروز چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز سه‌شنبه به رقم ۴۹‌هزار و ۴۴۰ تومان رسیده بود در بازار روز گذشته کاهش قیمت ۱۴۰ تومانی را تجربه کرد و به رقم ۴۹‌هزار و ۳۰۰ تومان رسید. اما نکته قابل‌توجه بازار ارز در روز گذشته فروکش کردن انتظارات افزایشی بود. با شروع مجدد درگیری‌های نظامی در مرز شمال شرقی برخی فعالان بازار با مطرح کردن احتمال درگیر شدن ایران در این مناقشات نرخ فردایی دلار را افزایش دادند.

این رشد قیمت تا حدود ۳۰۰ تومان بیشتر از نرخ نقدی یعنی حوالی رقم ۴۹‌هزار و ۷۰۰ تومان نیز رسید. اما پس از اعلام خبر آتش‌بس در روز گذشته این انتظارات افزایشی در میان فعالان بازار از میان رفت. به‌صورت کلی در شرایط حال حاضر با توجه به کاهش ریسک‌های سیاسی و همچنین وجود احتمالاتی در زمینه ادامه مذاکرات رفع تحریم با غرب (به‌خصوص در حاشیه سفر هیات دولت به آمریکا) تحلیلگران تداوم ثبات بازار ارز را محتمل‌ترین سناریو برای هفته‌های آتی می‌دانند.

روز گذشته همزمان با افت نرخ‌ها در بازار ارز تابلو معاملات سکه نیز قرمز شد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار دیروز با حدود ۱۱۰‌هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۲۷ میلیون و ۶۹۰‌هزار تومان رسید. هر یک از قطعات کوچک‌تر خانواده سکه نیز در بازار دیروز ۵۰‌هزار تومان کاهش یافتند و در ارقام ۱۴ میلیون و ۹۵۰‌هزار تومان برای نیم‌سکه و ۹ میلیون و ۹۵۰‌هزار تومان برای ربع معامله شدند.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.