دلار مجددا وارد کانال ۵۱ شد

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از دنیای اقتصاد، یورو و پوند نیز به ترتیب در کانال‌های ۵۴ و ۶۲ هزار تومانی معامله شدند تا برآیند کلی بازار در روز‌های پایانی هفته نخست آبان مثبت باشد. کارشناسان دو عامل کلی را در توجیه روند افزایشی بازار مطرح می‌کنند. نخست انتظارات تورمی موجود در میان فعالان جامعه و پس از آن عمق کم بازار در روز‌های نیمه تعطیل. با تداوم یافتن تنش‌های نظامی در منطقه به تدریج انتظارات تورمی نیز در میان فعالان بازار رو به رشد بوده و سبب رشد سطح تقاضا و افزایش قیمت شده است.

در کنار این امر به‌طور کلی در روز‌های تعطیل و نیمه تعطیل برخی از فعالانی که جهت کسب سود بیشتر رویکردی افزایشی دارند، اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر کرده و به دلیل عمق کم بازار این نرخ‌ها تثبیت می‌شوند. البته گفتنی است که دیگر نوسانات افزایشی دلار در دو هفته گذشته همگی با واکنش بازارساز روبه‌رو شده و ناموفق به پایان رسیدند. حال باید دید در هفته پیش‌رو نرخ ارز‌های بازار تهران در کریدور‌های جدید خود تثبیت می‌شوند یا بانک مرکزی مجددا با تقویت بخش عرضه رشد قیمت‌های صورت گرفته را جبران می‌کند.

رشد همزمان شاخص‌های ارزی

تابلو‌های بازار ارز تهران در روز پنج‌شنبه سبز بود و نرخ دلار وارد کانال ۵۱ هزار تومانی شد. یورو نیز در کانال ۵۴ هزار تومانی به فروش رسید. به‌نظر می‌رسد انتظارات تورمی موجود در میان فعالان جامعه مجددا باعث رشد سطح تقاضا در بازار شده است. قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد که در واپسین معاملات نقدی روز چهارشنبه فعالیت خود را در رقم ۵۰ هزار و ۹۰۰ تومان به پایان رسانده بود، در بازار صبح روز پنج‌شنبه فعالیت خود را در مرز ۵۱هزار تومان آغاز کرد.

با عبور بازار از ساعات میانی خود نرخ این ارز مجددا رشد کرد و در نهایت با حدود ۴۰۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان ثبت شد. یورو اروپا نیز در بازار پنج‌شنبه با رشد قیمت مشابه ۴۰۰ تومانی از ۵۳ هزار و ۹۷۰تومان به ۵۴ هزار و ۳۷۰تومان رسید. گفتنی است که روند نرخ‌ها در بازار سکه و طلا نیز در آخر هفته گذشته افزایشی بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در عصر روز پنج‌شنبه ۳۰۰ هزار تومان گران‌تر از نرخ پیشین در رقم ۲۹ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان معامله شد. نیم و ربع سکه نیز در این روز به ترتیب ۲۰۰ هزار تومان و ۱۵۰ هزار تومان رشد قیمت را تجربه کردند و در ارقام ۱۵میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله شدند.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.