سقوط آزاد روبل

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از ایسنا به نقل از بیزنس، کسینیا یوداوا، معاون اول بانک روسیه گفت که کاهش روبل به دلیل تغییرات در تراز تجاری است. تراز تجاری تفاوت بین ارزش پولی واردات و صادرات یک کشور است.

روبل در معاملات روز سه‌شنبه در برابر دلار آمریکا از مرز ۹۰ سقوط کرد، سطحی که آخرین بار در مارس ۲۰۲۲ مشاهده شد.

بر اساس داده‌های بورس مسکو، ارز روسیه در ساعت ۱۴ و ۳۳ به وقت مسکو قبل از افزایش اندکی در برابر دلار با قیمت ۹۰.۰۴ معامله شد. یورو با بیش از ۹۸ روبل معامله شد که ضعیف‌ترین سطح از مارس ۲۰۲۲ تاکنون است.

معاون اول بانک روسیه، خاطرنشان کرد که تنظیم‌کننده دلیلی برای بازگرداندن فروش اجباری سهم درآمد ارز توسط صادرکنندگان نمی بیند، اقدامی که به‌طور موقت در سال گذشته در پاسخ به تحریم‌های غرب بر سر درگیری اوکراین اعمال شد.

آلکسی زابوتکین، معاون رئیس بانک مرکزی هم هفته گذشته گفت که روبل تحت تاثیر کاهش قیمت‌های صادرات روسیه قرار گرفته است.

این ارز پس از شورش کوتاه مدت شرکت نظامی خصوصی واگنر به شدت جایگاه خود را از دست داده است. این گروه به رهبری یوگنی پریگوژین در ۲۳ تا ۲۴ ژوئن قیام علیه رهبری نظامی روسیه به راه انداخت. واحدهای مسلح یک مقر نظامی در روستوف-آن-دون را تصرف و برخی نیروها به سمت مسکو حرکت کردند. واگنر پس از ناکامی در جلب حمایت ارتش منظم روسیه، پیشروی خود را در پایتخت متوقف کرد و با مقامات به توافق رسید.

روبل همچنین در هفته‌های اخیر به دلیل کاهش قیمت نفت و تحریم‌های غرب که سرمایه‌گذاری خارجی و عرضه ارز صادرکنندگان را محدود می‌کند، تحت فشار قرار گرفته است.

منبع ایسنا

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.