فاز بازار ارز تغییر کرد

0

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر به نقل از دنیای اقتصاد، تحلیلگران بر این باورند که فشار نهاد بازارساز نیز در کنار افت سطح ریسک‌های سیاسی از جمله عوامل تاثیرگذار بر روند کاهشی جدید دلار است. به عقیده این افراد با توجه به وضعیت مناسب ذخایر ارزی کشور، بازار‌ساز در صورت نیاز می‌تواند با تقویت بخش عرضه در بازار، نوسانات ارزی را کنترل کند. روز گذشته نیز قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات غیر‌رسمی با فاصله گرفتن از کانال ۵۲ هزار تومانی و حدود ۶۵۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز قبل در رقم ۵۱ هزار و ۲۰۰تومان به فروش رسید.

همزمان با افت قیمت دلار، سکه طلا نیز نوسانات کاهشی را تجربه کرد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار دیروز ۵۳۰ هزار تومان افت قیمت را ثبت کرد و در رقم ۲۹ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

افت تب و تاب در بازار

دیروز یکشنبه ۷ آبان روند نرخ ارز‌های شاخص در بازار تهران کاهشی بود. هر برگ اسکناس دلار آزاد که در بازار روز شنبه برای ساعاتی در کانال ۵۲ هزار تومانی معامله شده بود، در صبح روز گذشته فعالیت خود را با ۳۵۰ تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ نقدی روز شنبه در رقم ۵۱ هزار و ۵۰۰تومان آغاز کرد. با عبور بازار از ساعات میانی خود، شیب روند کاهشی دلار تندتر شد و نرخ این ارز به پله‌های ابتدایی کانال ۵۱ رسید. در نهایت نیز با حدود ۶۵۰ تومان کاهش نسبت به نرخ پیشین در سطح قیمتی ۵۱هزار و ۲۰۰ تومان ثبت شد. علاوه بر دلار، قیمت یورو و پوند نیز در بازار روز گذشته کاهشی ثبت شد. هر برگ یورو در عصر روز گذشته نسبت به نرخ پیشین خود ۵۴۰تومان ارزان‌تر در رقم ۵۴ هزار و۴۲۰ تومان معامله شد. پوند نیز در بازار دیروز ۶۵۰ تومان افت قیمت را تجربه کرد و در نرخ ۶۲ هزار و ۴۰۰ تومانی ثبت شد. کارشناسان بر این باورند که سخنان وزیر امور خارجه کشور در روز شنبه عامل افت فشار در بازار است. با تشدید درگیری‌های نظامی در منطقه گمانه‌هایی از گسترش جنگ و حضور ایران در آن مطرح شد. اما حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امور خارجه روز شنبه در یک مصاحبه خبری ضمن اعلام عدم تمایل ایران نسبت به گسترش جنگ، ادعای حضور غیر‌رسمی در این درگیری‌ها را نیز تکذیب کرد.

در نتیجه بازار نیز در واکنش به این سخنان از حالت فشار تقاضا خارج شد. همزمان با افت نرخ‌ها در بازار دلار، بازار سکه و طلا نیز شاهد روند‌های کاهشی بود. علاوه بر افت ۵۴۰ هزار تومانی سکه طرح جدید در بازار روز یکشنبه، نیم و ربع سکه طلا نیز مشترکا ۲۰۰هزار تومان افت داشته و در ارقام ۱۵میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ۱۰میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شدند.

نظر خود را با سایرین در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.